Kobieta i mężczyzna jeżdżący na rolkach po chodniku w ochraniaczach i kaskach

Czy na rolkach można jeździć po ulicy? Przepisy jazdy na rolkach

Czy na rolkach można jeździć po ulicy? Poznaj nowe przepisy, które obowiązują osoby, które kochają jeździć na rolkach.

Jazda na rolkach to znakomity sposób na aktywne spędzenie czasu oraz spalenie nadmiaru kalorii. Gdy tylko robi się ciepło, na ulicach możemy zaobserwować dziesiątki rolkarzy, którzy oddają się swojej pasji. Uprawiając ten sport, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z przepisów, które nakładają na rolkarzy pewne ograniczenia. W ostatnich latach zostały one znowelizowane, więc należy się z nimi dobrze zapoznać. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o obowiązującym prawie dotyczącym jazdy na rolkach!

Czy na rolkach można jeździć po ulicy?

Przepisy poruszania się na rolkach są określone w Ustawie prawo o ruchu drogowym. W sposób bezpośredni definiują one kwestię poruszania się na rolkach po ulicy. Według prawa jezdnia jest miejscem przeznaczonym do poruszania się przez osoby prowadzące pojazdy. Od tej reguły są oczywiście wyjątki, ale obejmują one osoby, które na przykład prowadzą prace renowacyjne na jezdni. Taki zapis prawa nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Rolki, hulajnogi oraz deskorolki nie są uznawane za pojazdy. Oznacza to, że nie mogą się one poruszać po ulicy. Z pojazd uważany jest za to rower, który ma pełne prawo poruszać się po jezdni.

Rolkarze jadący na rolkach w ochraniaczach i kaskach po ulicy

Czy można jeździć na rolkach po chodniku oraz ścieżce rowerowej?

Na szczęście nowe przepisy dokładnie precyzują, gdzie można poruszać się na rolkach. Rolkarze są uprawnieni do jazdy po ścieżkach rowerowych (bez ograniczeń prędkości) oraz po chodnikach (z prędkością zbliżoną do pieszego, musząc ustąpić mu miejsca i nie utrudniając jego poruszania się). Rolkarze mogą być zadowoleni z faktu, że nowe prawo doprecyzowało ich przywileje, ponieważ poprzednie nie określało precyzyjnie, gdzie mogą jeździć.

Mężczyzna jadący na rolkach po chodniku zgodnie z przepisami

Nowe przepisy dotyczące jazdy na rolkach – co mówią na temat wieku rolkarza?

Według niedawno znowelizowanych przepisów rolki oraz deskorolki i tradycyjne hulajnogi są określane terminem UWR. Ten tajemniczy skrót rozwija się jako „urządzenia wspomagające ruch”. Aby sprzęt mógł zostać zaliczony do tej kategorii, musi być on napędzany siłą mięśni i przeznaczony do poruszania się w pozycji stojącej. Rolki zdecydowanie wpisują się w tę definicję. Ktoś może się zastanawiać: po co to wszystko? Spieszymy z odpowiedzią.

Wprowadzenie tego pojęcia umożliwiło sprecyzować prawo dotyczące poruszania się za pomocą tego typu sprzętu. Jednym z aspektów jest określenie uprawnień oraz wieku dla osób mogących poruszać się za pomocą UWR. I tutaj dobra informacja dla wszystkich rolkarzy – prawo wyraźnie mówi, że nie ma ograniczeń wiekowych do poruszania się na rolkach w przestrzeni publicznej. Oprócz tego, aby to robić, nie są potrzebne żadne uprawnienia.

Jazda na rolkach po ulicy – jakie grożą mandaty?

W świetle prawa osoba poruszająca się na rolkach ma prawo jechać po ścieżce rowerowej lub chodniku. Wizja jazdy po jezdni często wydaje się bardziej atrakcyjna, jednak należy pamiętać, że jest ona zakazana przez prawo. A co w sytuacji, kiedy obok nie ma drogi rowerowej lub chodnika? Wtedy rolkarz ma prawo skorzystać z jezdni, ale pod pewnymi warunkami. Musi on ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom oraz rowerzystom. Poza tym musi bezwzględnie zjechać na chodnik lub drogę dla rowerów, kiedy te się pojawią. Za łamanie kodeksu drogowego w tej kwestii grozi mandat w wysokości 50 zł.

Jaki jest wymagany sprzęt do jazdy na rolkach?

Według polskiego prawa rolkarz nie ma obowiązku posiadania kasku oraz ochraniaczy. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że ze względu na charakter jazdy na rolkach, warto posiadać te akcesoria, ponieważ mogą one zapobiec tragedii.

Podstawą wyposażenia w tym sporcie powinien być kask na rolki. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, jednak również dorośli, którzy mają doświadczenie w jeździe, nie powinni rezygnować z tego elementu. Nietrudno wyobrazić sobie nagłą sytuację, kiedy upadek jest nieunikniony i doświadczenie tutaj nie pomoże. Na szczęście na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli, które ułatwią wybór. Warto kierować się głównie względami bezpieczeństwa, dopasowaniem do głowy i posiadaniem wentylacji.

Dobrze, aby osoba jeżdżąca na rolkach była wyposażona również w ochraniacze na nadgarstki. Podczas upadku to właśnie one są narażone na najmocniejsze uderzenie. Rolą ochraniacza jest usztywnić tę część ciała oraz zapewniać odpowiednią wentylację. Do tego zestawu należy dodać również ochraniacze na kolana oraz łokcie. To kolejne części ciała szczególnie narażone na skutki upadków. W ich przypadku obok skutecznej ochrony liczy się również dobre dopasowanie, aby nie ograniczały ruchomości rolkarza.

Przeczytaj także:

para osób na rolkach

Rolki czy rower – którą aktywność wybrać?

Jazda na rolkach i na rowerze to dwa popularne sporty. Rolki czy rower – która aktywność jest lepsza? Czy da się porównywać te oba sporty? Sprawdź!

kobiety jeżdżące na wrotkach w kaskach

Krótka historia wrotek i rolek - kto je wynalazł?

Wrotki, a także pokrewne z nimi rolki są popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jaka jest historia wrotek? Jak powstała dyscyplina?

rolki oparte o ścianę

Jak czyścić i dbać o rolki? Czyszczenie i konserwacja rolek

Jazda na rolkach to popularne zajęcie dla osób w różnym wieku. Jak czyścić i dbać o rolki? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konserwacji rolek!

chłopiec w kasku i ochraniaczach jadący na rolkach

Rodzaje rolek dla początkujących i nie tylko

Rolki towarzyszą nam już od kilku wieków. Jazda na nich to świetna zabawa, lecz przed zakupem warto poznać rodzaje rolek. Jaki model się sprawdzi ?