Lekkoatletyka

 
 

Lekkoatletyka jest dla każdego!!

 

Czy wiesz, czym jest lekkoatletyka?

To z pewnością jedna z najstarszych dyscyplin sportu, uprawiana już w starożytności. W poczet podstawowych konkurencji lekkoatletycznych należy zaliczyć biegi, skoki oraz rzut. Te aktywności mają swoje zakorzenienie w zachowaniu pradawnych ludzi, którzy musieli przemierzać pieszo dziesiątki kilometrów, pokonywać naturalne przeszkody czy polować z użyciem kamieni czy oszczegów. Antyczni Grecy, podczas igrzysk, uprawiali również rzut dyskiem, biegi na krótkie dystanse czy skok z miejsca w dal.

Ciekawostką może być fakt, że bieg maratoński, który jest bardzo silnie utożsamiany z lekkoatletyką, pojawił się jako konkurencja olimpijska dopiero w czasach nowożytnych w 1896 roku na pamiątkę legendarnego biegu Filippidesa po bitwie Greków z Persami pod Maratonem w 490 r. p.n.e.

 

 

Co jest potrzebne, żeby zacząć uprawiać lekkoatletykę?

Najbardziej charakterystycznym miejscem dla uprawiania lekkoatletyki, jest stadion lekkoatletyczny. Ten zwykle jest wyposażony w bieżnię 400-metrową, na której zwykle rozgrywane są biegi od 60 metrów do 10 kilometrów. To obiekt, który posiada miejsce do oddawania rzutów, wykonywania skoków itp.

Jaki sprzęt sportowy jest potrzebny do lekkoatletyki?

Kolce lekkoatletyczne - to lekkie buty do biegania/uprawiania aktywności, które zostały wyposażone w ostre, wystające kolce na podeszwie zewnętrznej. Ich długość (od 4 do 15 mm) zależy od podłoża na którym będziemy uprawiali daną konkurencję lekkoatletyczną.

Odzież lekkoatletyczna - zwykle jest to luźna koszulka typu singlet oraz krótkie spodenki. Ma ona przede wszystkim zapewnić swobodę ruchów, powinna również charakteryzować się wysoką oddychalnością.

Sprzęt lekkoatletyczny - potrzebny do tego, żeby oddawać rzuty, wykonywać skoki itp. Dla lekkoatletyki charakterystyczny jest również ręczny stoper precyzyjnie określający czas, używany podczas treningów oraz zawodów.

 

Lekkoatletyka – królowa wszystkich sportów

Od niej wszystko się zaczęło! Lekkoatletyka ma swoje korzenie w starożytności, a wciąż cieszy się ogromną popularnością. Biegi, skoki, rzuty, pchnięcia… różnorodność sprawia, że każdy może zacząć przygodę z tym sportem. Pierwsze kroki stawiamy już w szkole podstawowej, ponieważ lekkoatletyka stoi w centrum zajęć z wychowania fizycznego. Tak rodzą się talenty, które zdobywają potem medale na licznych mistrzostwach i olimpiadach. Sporty lekkoatletyczne charakteryzują się dużą różnorodnością, zatem każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Lekkoatletyka – poznaj ją bliżej

Sporty lekkoatletyczne to aktywności, w których odwzorowywane są naturalne ruchy ciała. Rywalizacja między zawodnikami odbywa się z wykorzystaniem własnej siły. Aktualnie możemy wyróżnić kilkadziesiąt dyscyplin wchodzących w skład lekkoatletyki. Najpopularniejsza z nich to oczywiście biegi, które dzielimy na krótkodystansowe, długodystansowe, maratony, biegi z przeszkodami i sztafety. Chętnie uprawiane są też rzuty, takie jak rzut młotem, dyskiem, oszczepem czy pchnięcie kulą. Lekkoatletyka to też skoki – o tyczce, w dal, wzwyż oraz trójskok. Odbywają się również zawody łączone, tzw. wieloboje – czwórbój, pięciobój, siedmiobój czy dziesięciobój. To propozycja dla osób, które mogą pochwalić się ponadprzeciętną zwinnością, szybkością, elastycznością i siłą. A Ty w czym jesteś najlepszy?

To będzie Ci potrzebne

Lekkoatletykę, jak każdy inny sport, możemy trenować tylko w odpowiednim ubraniu. Zwróć uwagę na buty, koniecznie powinny być to kolce, szczególnie do biegów. Na treningach sprawdzą się też buty sportowe o typowej podeszwie. Zadbaj o dobre ubranie na cieplejsze i chłodniejsze dni. W Twojej szafie nie może zabraknąć długich legginsów, krótkich szortów, bluzki z oddychającego materiału, bluzy sportowej ani kurtki. Przydadzą się też skarpety oraz opaski kompresyjne, a także bidon na wodę i torba sportowa. Wszystko znajdziesz w sklepie Decathlon!