Lekkoatletyka

 
 

Lekkoatletyka jest dla każdego!!

 

Czy wiesz, czym jest lekkoatletyka?

To z pewnością jedna z najstarszych dyscyplin sportu, uprawiana już w starożytności. W poczet podstawowych konkurencji lekkoatletycznych należy zaliczyć biegi, skoki oraz rzut. Te aktywności mają swoje zakorzenienie w zachowaniu pradawnych ludzi, którzy musieli przemierzać pieszo dziesiątki kilometrów, pokonywać naturalne przeszkody czy polować z użyciem kamieni czy oszczegów. Antyczni Grecy, podczas igrzysk, uprawiali również rzut dyskiem, biegi na krótkie dystanse czy skok z miejsca w dal.

Ciekawostką może być fakt, że bieg maratoński, który jest bardzo silnie utożsamiany z lekkoatletyką, pojawił się jako konkurencja olimpijska dopiero w czasach nowożytnych w 1896 roku na pamiątkę legendarnego biegu Filippidesa po bitwie Greków z Persami pod Maratonem w 490 r. p.n.e.

 

 

Co jest potrzebne, żeby zacząć uprawiać lekkoatletykę?

Najbardziej charakterystycznym miejscem dla uprawiania lekkoatletyki, jest stadion lekkoatletyczny. Ten zwykle jest wyposażony w bieżnię 400-metrową, na której zwykle rozgrywane są biegi od 60 metrów do 10 kilometrów. To obiekt, który posiada miejsce do oddawania rzutów, wykonywania skoków itp.

Jaki sprzęt sportowy jest potrzebny do lekkoatletyki?

Kolce lekkoatletyczne - to lekkie buty do biegania/uprawiania aktywności, które zostały wyposażone w ostre, wystające kolce na podeszwie zewnętrznej. Ich długość (od 4 do 15 mm) zależy od podłoża na którym będziemy uprawiali daną konkurencję lekkoatletyczną.

Odzież lekkoatletyczna - zwykle jest to luźna koszulka typu singlet oraz krótkie spodenki. Ma ona przede wszystkim zapewnić swobodę ruchów, powinna również charakteryzować się wysoką oddychalnością.

Sprzęt lekkoatletyczny - potrzebny do tego, żeby oddawać rzuty, wykonywać skoki itp. Dla lekkoatletyki charakterystyczny jest również ręczny stoper precyzyjnie określający czas, używany podczas treningów oraz zawodów.