Trail

 
 

Trail - sprawdź, czym jest bieganie w terenie!

 

Czym jest trail?

Trail to biegi w terenie. Ma różne oblicza - można go uprawiać biegając po trawiastych ścieżkach w parku, jak i ćwicząc podbiegi i zbiegi w samym sercu gór. Ten typ biegania wymaga zejścia z równego asfaltu i obrania ścieżki na której możemy natknąć się na kamienie, wystające korzenie drzew czy roślinność.

Biegi terenowe są coraz popularniejsze w Polsce. Z roku na rok przybywa amatorów biegania w terenie, którzy chcą być bliżej natury.

 

 

 

Czy do uprawiania trailu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo wymagający jest teren po którym uprawiamy bieg w terenie. Im jest trudniejszy, tym łatwiej docenimy zalety wynikające z odpowiedniego trzymania się buta do podłoża, czy odzieży wyposażonej w odpowiednią liczbę kieszeni, ułatwiających przenoszenie np. żeli energetycznych.

Jaki sprzęt sportowy jest potrzebny do biegów terenowych?

Buty trailowe - ich cechą charakterystyczną jest bieżnik podeszwy zewnętrznej. W butach Kalenji ma on od 3 do 5 milimetrów. Dzięki temu but bardzo dobrze trzyma się podłoża, daje poczucie bezpieczeństwa podczas wbiegania/zbiegania. Cholewka butów trailowych jest zwykle wzmacniania i wytrzymała na otarcia (roślinność, kamienie, itp.).

Odzież do trailu - znacząco różni się od tej, w której biega się np. po bieżni lekkoatletycznej. Odzież trailowa musi zapewniać maksymalny komfort użytkowania zwłaszcza, gdy decydujemy się na terenowe biegi ultra. Zwykle jest wyposażona w dodatkowe kieszenie, które pozwalają na przenoszenie żeli energetycznych, miękkich bidonów, dodatkowego wyposażenia itp. Na zaawansowanych koszulkach trailowych są umieszczane np. specjalne silikonowe strefy (paski) redukujące przesuwanie się plecaka podczas biegu.

Akcesoria trailowe - w tej grupie produktów najbardziej charakterystyczne są plecaki do biegania. Te pomagają przenosić różnego rodzaju przedmioty, typu żele i batony energetyczne, odzież na inne warunki pogodowe czy telefon/smartfon. W plecakach do biegania montowane są również specjalne bukłaki na wodę z których biegacze korzystają podczas biegów długich.