Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Żywność liofilizowana - liofilizaty

7 artykuł artykułów

Sortuj

  • Twój wybór: (0) Wyczyść wszystkie filtry
  • Cena

  • Ocena użytkowników

 

Liofilizaty – żywność liofilizowana dla prawdziwych poszukiwaczy przygód

Podczas górskiej wędrówki i trekkingu mamy ograniczone możliwości przygotowywania posiłków. Również na biwaku nie zawsze mamy odpowiednie warunki, aby przygotować obiad składający się z węglowodanów, tłuszczów i białka w odpowiednich proporcjach – domowy obiad to dla wielu długo wyczekiwany posiłek. Kiedy do dyspozycji mamy jedynie plecak, w którym miejsca jest wystarczająco tylko na ubrania, przybory toaletowe, apteczkę, kilka akcesoriów outdoorowych oraz bidon, nie zastanawiamy się, jak zmieścić w nim jeszcze konserwy i tradycyjną żywność na całą wyprawę. Problemem jest ponadto ich przechowywanie, niektóre produkty zachowują swoją świeżość jedynie w niskiej temperaturze.

Z pomocą przychodzą liofilizaty, czyli żywność opracowaną na potrzeby outdoorowych wypraw. Początkowo były one jedzeniem kosmonautów, dzisiaj chętnie sięgają po nią alpiniści i piechurzy.

Co to jest żywność liofilizowana?

Liofilizacja jest procesem odwodnieniem substancji. Przeprowadzany jest on w wyjątkowo niskich temperaturach (- 50°C). Kolejnym etapem jest sublimacja powstałych kryształków lodu. Lód przechodzi bezpośrednio w parę, woda wymrażana jest w sposób kontrolowany i bardzo szybki. Na koniec żywność jest dosuszana w temperaturze 40 - 50°C. Tak powstaje gotowy produkt o wilgotności 1-2%.

Liofilizaty w 90% zachowują kształt, smak, aromat i barwę potrawy. To, co jednak jest w nich najcenniejszego, to obecność wszystkich witamin i składników odżywczych zawartych w daniu. To dlatego są tak doceniane przez alpinistów i entuzjastów outdooru, dla których zbilansowany posiłek to najlepsze źródło energii.

Żywność liofilozowana bez konserwantów

Bogactwo składników odżywczych i witamin bez substancji konserwujących – to kolejna ważna cecha, jaką charakteryzują się liofilizaty. Są pozbawione wody, a zatem wykazują się dużą odpornością na rozwój mikroflory. Taka żywność może być przechowywana przez kilka lat.

W ofercie Decathlon znajdziesz żywność liofiliozwaną, która jest zbilansowanymi, ale też smacznymi posiłkami. Jest łatwa w przygotowaniu, opakowanie jest szczelnie zamknięte i ma niewielką wagę, co również zawdzięczamy procesowi liofilizacji. Każde danie dostarcza odpowiednią ilość składników odżywczych, minerałów i witamin, a także zostało opracowane tak, aby zawierało właściwą ilość kalorii.