Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Skarpety kompresyjne i kompresy

9 artykuł artykułów

Sortuj

 

Skarpety kompresyjne – uciskanie dla poprawy pracy mięśni

Zawodowi sportowcy już się do nich przekonali. A Ty, czy skarpety kompresyjne towarzyszą Ci podczas codziennej aktywności? Szczególnie przydadzą się w trakcie treningu biegowego, ale poprawę jakości pracy swoich mięśni i efektywności ćwiczeń dostrzeżesz również w przypadku innych dyscyplin sportowych. Ucisk kojarzy się z nieprzyjemnym uczuciem, tym razem jednak przekonasz się, że może być źródłem satysfakcji – Twoje wyniki się poprawią, a Twój organizm szybciej się zregeneruje.

Skarpety kompresyjne – od leczenia żylaków do poprawy wydolności mięśniowej

Kompresja to technika uciskowa wykorzystywana pierwotnie w leczeniu i profilaktyce żylaków. Odpowiednie skarpety sięgające do kolan uciskają kończynę, poprawiając jej ukrwienie. Skarpety kompresyjne noszone przez sportowców działają w ten sam sposób. Na skutek poprawy krążenia żylnego zwiększa się wydajność pracy serca. Ponadto kompresja pozytywnie wpływa na metabolizm mięśni. Ucisk optymalizuje transport substancji odżywczych do mięśni, co skutkuje zwiększoną wydolnością.

Skarpety kompresyjne wykonuje się ze specjalnej mieszanki materiałów, dzięki czemu są elastyczne, ściskają łydkę w odpowiedni sposób, ale nie wywołują dyskomfortu i nie ograniczają ruchu kończyn dolnych. Efektem jest poprawa pracy mięśni w trakcie treningu i lepsza regeneracja potreningowa.

Jak, kiedy i w jakich sytuacjach stosować skarpety kompresyjne

Nie zaleca się noszenia ich na co dzień, ponieważ w ten sposób przyzwyczaimy mięśnie do ucisku, przez co nie spełnią swojej funkcji. Sięgnij po nie, kiedy startujesz w zawodach biegowych, np. masz do pokonania dystans półmaratonu lub maratonu. Zakładaj je po treningu, a przyniosą one ulgę Twoim zmęczonym nogom, ograniczając ryzyko zakwasów.

Skarpety kompresyjne muszą być dobrze dopasowane do stopy, zapewniać lekki ucisk, nie wywołując przy tym dyskomfortu. Powinny również być wykonane z materiału dobrze odprowadzającego wilgoć. Decathlon dołożył wszelkich starań, aby proponowane w naszym sklepie skarpety kompresyjne spełniły Twoje oczekiwania. Sprawdź także stabilizatory i ogrzewacze.