Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Brazylijskie jiu-jitsu

14 artykuł artykułów

Sortuj

 

Brazylijskie jiu jitsu. Modyfikacja tradycyjnego judo

Obecnie mamy do wyboru wiele sztuk walki. Wiele z nich wciąż się rozwija, są modyfikowane, przez co powstaje wiele różnych odmian. Wśród nich jest jiu jitsu, a właściwie brazylijskie jiu jitsu, które swoje korzenie ma w judo. Wszystko zaczęło się od rozpowszechnienia judo w Brazylii, dokąd dotarło z Japonii. Wszystko za sprawą japońskiego mistrza, Maeda Mitsuyo, który to przybył w XX wieku do Brazylii. Znalazł sobie uczniów, wśród których pierwszym był już doświadczony w zapasach Carlos Gracie. Połączył on dwie sztuki walki – judo i zapasy, co sprawiło, że był nie do pokonania przez innych zawodników. Tak narodziło się brazylijskie jiu jitsu.

Jiu jitsu – jak walczyć?

Większość akcji w jiu jitsu odbywa się w parterze. Zatem zawodnicy próbują nawzajem powalić się na matę, a następnie obezwładnić, aby drugi nie mógł wykonać żadnego ruchu. Tak naprawdę zawodnicy walczą ze sobą w zwarciu, czyli oplatają się nogami, co wymaga bardzo dużej siły, ale też doskonałej znajomości techniki. Brazylijskie jiu jitsu fair play jest wolne od kopnięć, ciosów i uderzeń w genitalia, ale też wkładania rąk do uszu czy oczu. Charakterystyczny dla tej sztuki walki jest też dosiad. Jeden z zawodników siedzi okrakiem na drugim. Ponadto stosuje się podduszanie, podcinanie oraz różnego rodzaju chwytanie, aby możliwie jak najskuteczniej unieruchomić przeciwnika.

Podstawowe i dodatkowe wyposażenie do jiu jitsu

Strój do BJJ jest podobny do stroju do judo i zapasów. Jest to również gi wykonane najczęściej z białej tkaniny, która musi być przewiewna i dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Ponadto wymagany jest konkretny krój. Dodatkowo gi do jiu jitsu uzupełnia się o pas, który może być w jednym z kilku kolorów, nie są one przypadkowe. W naszej ofercie znajdziesz także wygodne i elastyczne spodenki oraz koszulkę, które szczególnie dobrze sprawdzają się podczas intensywnych treningów. Są wykonane z lekkich materiałów syntetycznych o dużej elastyczności, wytrzymałości i zdolności do wchłaniania wilgoci.