5
artykuł artykułów dla

Witaminy i minerały

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Witaminy i minerały – aktywni potrzebują ich więcej!

Są niezbędne do utrzymania prawidłowej gospodarki energetycznej organizmu, wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego, mają pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy oraz biorą udział w syntezie hemoglobiny. Witaminy i minerały odgrywają więc ważną rolę w organizmie każdego człowieka, a wraz ze wzrostem aktywności fizycznej zwiększa się także zapotrzebowanie na niektóre z nich. To dzięki nim możesz utrzymać organizm w dobrej kondycji. Są potrzebne do tworzenia białek i wzrostu mięśni, sprzyjają szybkiej regeneracji po treningu oraz wspomagają jego efektywność. Sportowcy potrzebują ich znacznie więcej, ponieważ ich organizm pracuje intensywniej i jest narażony na wysiłek, na który nie jest w stanie się samodzielnie przygotować.

Witaminy w diecie sportowca

Do podstawowych funkcji witamin zaliczamy m.in. pomoc w syntezie energii, obronę komórek przed rozpadem, inicjowanie reakcji biochemicznych i regulację aktywności nerwowo-mięśniowej. W diecie osoby aktywnej bardzo ważną rolę odgrywa witamina D, która jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia. Ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego, kontrolującego pracę mięśni szkieletowych. Witaminy z grupy B są potrzebne do regeneracji mięśni i prawidłowej przemiany materii. Biorą czynny udział w wytwarzaniu energii w trakcie ćwiczeń. Wśród suplementów diety dla sportowców nie może zabraknąć też witaminy C, która chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.

Minerały dla sportowców

Suplementy diety dostarczają nie tylko witamin, lecz także minerałów. Aktywność fizyczna wymusza suplementację sodu i potasu, dzięki którym możliwe jest prawidłowe przewodnictwo impulsów nerwowych do mięśni. Wapń jest z kolei pośrednikiem w procesie skurczu i rozkurczu mięśni, a magnez uczestniczy przy syntezie i rozpadzie ATP. Kolejny ważny minerał stanowi żelazo, dzięki któremu prawidłowo będą przebiegać przemiany energetyczne.

Decathlon zatroszczy się o Twoją dietę witaminowo-mineralną!