Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Wędki

251 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Wędki – zarzuć przynętę na idealną wędkę!

Wędkarzu, wiesz, że odpowiedni wybór wędki warunkuje nie tylko skuteczność połowu, ale też komfort. Kiedy wiesz, że masz odpowiedni sprzęt, wędkowanie jest znacznie przyjemniejsze. To, jaka wędka powinna znaleźć się na Twoim wyposażeniu, zależy od techniki połowu, wielkości i gatunku ryb. Wędki różnią się konstrukcją, która jest przystosowana do konkretnej metody stosowanej przez wędkarza. W sklepie Decathlon dokonasz właściwego wyboru.

Wędka, a metoda wędkarska

Czym możemy wędkować? Wyróżnić możemy wiele rodzajów wędek, co jest jednocześnie problematyczne, ale także pozwala osiągnąć maksymalną skuteczność połowu. Najprostsze wędki to baty i tyczki, są pozbawione kołowrotka i przelotek, przeznaczone są do łowienia białej ryby m.in. metodą skróconą. Wędka spinningowa służy do łowienia drapieżników. Bolonki są wędziskami o długości nawet do 8 metrów, a więc wykorzystamy je do połowów w wodach płynących. Na rzekach i jeziorach używamy wędek gruntowych, zamiast spławika posiadają obciążenie ciężarkiem, sprężyną lub koszykiem zanętowym. Wytrzymałym blankiem charakteryzują się wędki karpiowe. Zaleca się stosowanie do nich rod podów, czyli specjalnych stojaków do wędek. Mamy jeszcze wędki morskie, które spotkać można m.in. na kutrach. Bardzo krótkie, przeznaczone nawet dla amatorów to wędki podlodowe. Dla doświadczonych wędkarzy polecamy z kolei wędkę muchową. Teraz już wybór wydaje się znacznie prostszy, prawda?

Konstrukcja wędki

Nie tylko różnią się przeznaczeniem, ale też konstrukcją. Wędki mogą być jednoczęściowe i takie będą bardzo wytrzymałe, solidne oraz niezawodne podczas połowów z łódki. Sprawdzą się przy połowach, np. sumów. Sprawdzą się też do delikatnego łowienia mniejszych drapieżników. Problemem może okazać się ich mobilność. Składają się z jednej części, dlatego trudno je przetransportować. Alternatywą jest wędka o budowie składowej, którą tworzy kilka części. Wykonasz nią dalekie rzuty, łatwo utrzymasz ją w dłoni i bez problemy przetransportujesz. Podobnie jest w przypadku wędki teleskopowej, której poszczególne części chowane są jedna w drugą. Zajmują niewiele miejsca, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i cechują się dużą wytrzymałością.