Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Baty i tyczki wędkarskie

45 artykuł artykułów

Sortuj

  • Twój wybór: (0) Wyczyść wszystkie filtry
  • Typ produktu

  • Marka

  • Cena

  • Procent obniżki

  • Ocena użytkowników

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Tyczki i baty wędkarskie

Łowienie ryb na bata lub tyczkę – czym właściwie się różni? Początkujący wędkarze nie zawsze odróżniają te dwa rodzaje wędki, jednak warto wiedzieć, dlaczego niektórzy decydują się na tyczki wędkarskie, podczas gdy inni wybierają baty. Jeżeli stanąłeś przed problemem wyboru tyczki lub bata, pomożemy! Twoje połowy będą z pewnością bardziej obfite z dobrze współpracującą z Tobą wędką.

Baty wędkarskie i tyczki wędkarskie – czym się różnią?

Zarówno bat, jak i tyczka przeznaczone są do łowienia bez kołowrotka. Różnią się jednak ogólną długością, długością żyłki i sztywnością. Baty wędkarskie osiągają od 3 do 8 metrów, a zestaw jest długości, zbliżonej do wędziska. Taką wędkę wykorzystujemy przy szybkościowych połowach mniejszych ryb. Tyczki wędkarskie są dłuższe, mogą mieć od 8,5 do 13 metrów. W przeciwieństwie do bata, taką wędką złowimy ryby średnie i duże. Zatem wybór jednej z tych wędek zależy przede wszystkim od tego, jakie ryby chcemy złowić. Co więcej, końcówka wędziska tyczki jest sztywna, co oznacza, że będziemy mogli precyzyjniej łowić ryby. Jest cięższa od bata ze względu na swoją długość, a także ilość i wagę użytych materiałów.Dla początkujących lepszym wyborem będą baty wędkarskie. Kiedy już nabierzesz doświadczenia, możesz zacząć przygodę z tyczką.

Odpowiednie technika połowu

Zarówno tyczki wędkarskie, jak też baty, wymagają opanowania pewnej techniki połowu. Kluczowa jest technika zacinania, warunkujaca skuteczność wbicia się haczyka w pysk ryby. Wymaga szybkiej reakcji na branie ryby. Trzeba wędzisko zdecydowanie wznieś do góry, co umożliwi solidne wbicie się haczyka. Wędkarsko wymaga spokoju i opanowania. Każdy ruch powinien być dokładny i przemyślany.

Ważny jest też sposób siedzenia. Tyczki i baty wędkarskie najlepiej oprzeć na kolonach, a nogi ustawić pod niewielkim kątem do poziomu wody. Całą długość wędki wykorzystasz, jeżeli dodatkowo przytrzymasz jej koniec łokciem.

Udanych połowów!