Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Kije freeride

3 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Kije freeride, czyli przedłużenie ręki narciarza

Kije, niezależnie od tego, jakie narciarstwo uprawiasz, należą do podstawowego wyposażenia narciarza amatora oraz zawodowca. Są dla niego przedłużeniem ręki, spełniają wiele funkcji, przydają się w każdej sytuacji. Szczególnie początkujący narciarze nie zwracają zbyt dużej uwagi na pracę rąk podczas jazdy, a to właśnie ona ma duże znaczenie dla skuteczności manewrowania nartami. Kije freeride odróżnimy od zwykłych kijów narciarskich. Ich rola podczas jazdy poza trasą jest jeszcze ważniejsza. Raczej nie polecamy ruszać się bez nich w wyższe góry i próbować swoich sił w jeździe po puchu. Kije freeride to obok nart i butów najważniejszy element wyposażenia ekstremalnego narciarza.

Kije freeride i ich znaczenie

Czy wiesz, że to właśnie przy pracy rąk popełnia się najwięcej błędów podczas jazdy? To nie nogi są winne większości upadków i urazów, pomimo iż to właśnie one ulegają najczęściej kontuzji. Kije freeride mają umożliwić prawidłową pracę rąk narciarzowi. Dzięki nim łatwiej jest uniknąć nieprawidłowego machania rękoma, co skutkuje przenoszeniem ciężaru na prawą i lewą nogę, jednak nie zawsze wywołuje to pożądany skutek. Ręce i kije freeride należy trzymać przed sobą, naturalnie, ale stabilnie, ze świadomością ruchów. To one pozwolą odciążyć nieco Twoje nogi podczas jazdy, a to właśnie one męczą się najbardziej. Warto sobie w tej kwestii pomóc. Najlepsi, którzy opanowali już doskonale technikę jazdy, potrafią pracować przy tym całym ramieniem, bez niepotrzebnego wymachiwania kijami we wszystkie strony. To sprawia, że nie zaburzają oni ruchu całego ciała. Wymaga to jednak pracy, wprawy i doświadczenia.

Cechy szczególne kijów freeride

Jak je rozpoznasz? Na pewno posiadają talerzy o większej średnicy. Jest to spowodowane tym, że dzięki temu kije nie zapadają się w śniegu. Kije freeride mogą, ale nie muszą, posiadać pasków na nadgarstki. W przypadku zakleszczenia się kijów między skałami mogłoby dojść do niebezpiecznego upadku. Dlatego zanim założysz paski na nadgarstki, sprawdź, jaką trasą będziesz mknął. Ważne jest, aby kije freeride pod względem długości wybierać zgodnie z własnymi preferencjami. Zazwyczaj stosuje się taką samą zasadę, jak przy zwykłych kijach (wykonujemy obliczenia: wzrost * 0.7 = długość kijów w cm), ale każdy może mieć inne wymagania.