Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Buty siatkarskie

10 artykuł artykułów

Sortuj

 

Buty do siatkówki – dobre odbicie gwarancją mocnego przyłożenia

W siatkówce kontuzje występują stosunkowo często, co wynika z dużego obciążenia stawów i mięśni kończyn dolnych. Na uszkodzenia narażone są szczególnie kolana oraz staw skokowy. Aby zminimalizować ryzyko, należy wybrać odpowiednie obuwie. Buty do siatkówki nie będą charakteryzowały się takimi samymi cechami jak buty, w których biegamy czy ćwiczymy na siłowni. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie zawodnikowi dynamiki, komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki nim możliwe jest też lepsze odbicie, a w efekcie mocne, precyzyjne przyłożenie.

Dobra przyczepność i amortyzacja

Do gry w piłkę siatkową przeznaczone są buty siatkarskie z gumową podeszwą. Tylko w takich można grać na hali, gdyż nie uszkadzają one nawierzchni, a zawodnikowi zapewniają odpowiednią przyczepność. Ma to wpływ na jego bezpieczeństwo, ale również skuteczność. Podeszwa, która gwarantuje wysoką przyczepność, sprawiając tym samym, że but się nie ślizga, zwiększa dynamikę, zatem możesz szybciej hamować i startować, a także poruszasz się z większą szybkością. Buty do siatkówki mają podeszwę o średniej twardości – za miękka nie zapewnia właściwej stabilności kostce, a za twarda mogłaby wywoływać dyskomfort w trakcie gry.

Buty do siatkówki muszą ponadto sprzyjać przemieszczaniu się zawodnika w różnych kierunkach. Podeszwa wspiera śródstopie, czyli miejsce, które podczas gry najczęściej musi wykonywać najbardziej dynamiczne ruchy. Wstrząsy pochłania dodatkowo specjalna wyściółka. Dobre buty siatkarskie zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża, stabilność boczną, amortyzację w trakcie lądowania, a także ograniczają ryzyko kontuzji.

Męskie a damskie buty siatkarskie

Różnice początkowo trudno dostrzec, szczególnie jeżeli ich kolor jest uniwersalny. Damskie buty do siatkówki są jednak nieco lżejsze od męskich modeli, ale zależy to od marki i modelu, dlatego nie jest standardem, z jakim spotkamy się u wszystkich producentów.