Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Śpiwory kempingowe oraz turystyczne

20 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Śpiwory – zawsze ciepło, niezależnie od warunków

Snu potrzebuje każdy, ponieważ jest on potrzebny, aby zregenerować organizm, przygotować go do wyzwań następnego dnia. W domu nie musisz się zastanawiać, jak zapewnić sobie ciepło i komfort w nocy, ale podczas wyprawy konieczne staje się poświęcenie temu zagadnieniu znacznie więcej uwagi. Wszelkie rozważania na temat snu w outdoorowych warunkach zawsze sprowadzają się do jednego – musisz zaopatrzyć się w śpiwór. Nie ma uniwersalnego modelu, który byłby dobrym wyborem na każdą wyprawę. Przy zakupie musisz uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim dopasuj go do warunków, w jakich będziesz podróżować. Jeżeli wybierasz się w wyższe partie gór lub planujesz biwak wiosną czy jesienią, będziesz potrzebować znacznie lepszej izolacji termicznej niż latem. To dlatego nowoczesne śpiwory dostępne są w kilku wariantach – cienkich i grubszych.

Wypełnienie puchowe, czy syntetyczne?

Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny, szczególnie w chłodniejsze dni, śpiwory wypełniane są materiałem syntetycznym albo naturalnym puchem. Pierwszy wariant jest bardziej odporny na wilgoć – śpiwór można wysuszyć szybko, jeszcze podczas wyprawy. Ponadto nawet kiedy zamoknie, zachowuje swoje właściwości izolacyjne. Śpiwory puchowe stanowią z kolei lepszą opcję, kiedy planujesz wyprawę np. jesienią czy musisz być przygotowany na niższe temperatury zimą. Kojarzą się jednak z dużymi rozmiarami, co w przypadku nowoczesnych śpiworów udało się ograniczyć. Puchowe śpiwory są obecnie ultralekkie, a po złożeniu przypominają niewielką butelkę z wodą. Musisz pamiętać o ochronie przed wilgocią, dlatego zawsze przechowuj swój śpiwór w wodoodpornym pokrowcu.

Śpiwory a temperatura powietrza

Śpiwory na lato posiadają zazwyczaj ok. 300 g wypełnienia. To w zupełności wystarczy, jeżeli w nocy temperatura jest stosunkowo wysoka i nie potrzebujesz wzmożonej ochrony przed zimnem. Wypełnienie w wersjach na jesień oraz wiosnę wynosi ok. 400-700 g, z kolei miłośnicy zimowych górskich wędrówek powinni zdecydować się na śpiwór z wypełnieniem powyżej 700 g. Dobierz do nich karimatę lub materac z oferty Decathlon.