9
artykuł artykułów dla

Maty samopompujące, materace turystyczne, karimaty

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Karimata, mata samopompująca – wyśpij się wygodnie!

Jesteś poza domem, tym razem nie będziesz spać w zaciszu własnej sypialni. Przed Tobą jedna lub kilka nocy pod namiotem albo w górskim schronisku, więc musisz się przystosować do innych warunków. Nie możesz rezygnować ze snu – potrzebujesz go, aby Twój organizm odpowiednio się zregenerował. Masz do wyboru kilka opcji. Wśród turystów szczególną popularnością cieszy się karimata, ponieważ jest lekka, ma kompaktowe rozmiary i można ją przymocować do plecaka trekkingowego. Sprawdza się także na biwaku. Alternatywą dla niej jest mata samopompująca, która pojawiła się na rynku znacznie później. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku możesz liczyć na wygodę podczas snu, a także skuteczną izolację od podłoża.

Tradycyjnie, czyli karimata

Powstała w latach 60. ubiegłego wieku, więc większość z nas miała już okazję ją testować. Karimata ma piankową konstrukcję składającą się z zamkniętych komórek napełnionych powietrzem. Jest odporna na uszkodzenia i łatwo utrzymać ją w czystości. Możemy wybierać spośród modeli gładkich oraz żebrowanych. Te drugie posiadają na powierzchni kanaliki, które skutecznie usprawniają cyrkulację powietrza. Karimata, nawet ta z kilkoma warstwami izolacji, nie zapewnia jednak tak dobrej izolacji jak mata samopompująca. Polecamy ją więc na sezon letni i wczesną jesień. Jeżeli jesteś wrażliwy na zmiany temperatury, powinieneś zdecydować się na matę samopompującą.

Nowocześnie, czyli mata samopompująca

Mata samopompująca charakteryzuje się lepszą izolacją od podłoża, dlatego jest wykorzystywana podczas wypraw wysokogórskich, a także w trakcie biwaku poza sezonem letnim. Niewiele waży, a ponadto bardzo szybko się rozkłada i składa. Ten materac samopompujący w cieplejsze dni może również z powodzeniem zastąpić zestaw składający się z karimaty i tradycyjnego materaca. Posiada silikonowe, antypoślizgowe wstawki, które zapobiegają jego przemieszczaniu się podczas snu.

Śpij dobrze nie tylko we własnym łóżku!