Zamów i odbierz już za 1H w wybranym sklepie

Naciągi do rakiet badmintonowych

13 artykuł artykułów

Sortuj

Naciągi do rakiet badmintonowych. Czas na wymianę!

Badminton to sport, który lubią mniejsi i więksi miłośnicy aktywnych form spędzania czasu wolnego. W przypadku tych, którzy angażują się w ten sport bardziej, chodzi zapewne nie tylko o dobrą zabawę, ale też nieustanny rozwój, rywalizację i doskonalenie swojej techniki i umiejętności. To dlatego zwracają oni większą uwagę na jakość sprzętu i obserwują poziom jego zużycia. Na ich wyposażeniu powinien znaleźć się zapasowy naciąg do rakiety. Jego wymiana jest po pewnym czasie konieczna ze względu na to, że rakieta nie jest obojętna na silne uderzenia lotki.

Jak reaguje naciąg do rakiety na uderzenie lotki?

Kiedy następuje uderzenie lotki, naciąg do rakiety odkształca się do tyłu, aby zaraz po tym wrócić do swoich pierwotnych kształtów i właściwej pozycji. Następuje jednak również odkształcenie w przód, co nie zawsze jest uwzględniane przy analizie zachowania naciągu podczas odbicia. Struny, które są lżej naciągnięte, są bardziej narażone na większe odkształcenie, wykazują większą wrażliwość na uderzenia. Wraz z upływem czasu naciągi do rakiet badmintonowych tracą swoje naprężenie. Naciąg zaczyna się też przecierać, a niewymieniony w odpowiednim momencie, może się zerwać, najczęściej podczas gry. Taka rakieta nie nadaje się już do dalszego użytku w takim stanie i aby przywrócić jej ten pierwotny, trzeba założyć nowy naciąg do rakiety. Warto zwrócić uwagę na naciągi marki Yonex, które używane są przez najlepszych francuskich graczy badmintonowych.

Kiedy więc wymienić naciąg do rakiety?

Na pewno wtedy, kiedy już się zerwie, jednak nie jest to najlepszy moment, warto jest zareagować odpowiednio wcześniej. Naciągi do rakiety badmintonowej zużywają się sukcesywnie, aż w pewnym momencie rakiety tracą swoją moc, co przekłada się na jakość i skuteczność gry. Najlepiej jest zareagować wtedy, kiedy już odczuwamy różnice w odbiciu lotki. Można też kierować się zasadą stosowaną przez niektórych, że naciąg do rakiety wymieniamy 3 razy w roku. Jednak tutaj musimy uwzględnić częstotliwość i intensywność gry. Zawodowcy robią to zdecydowanie częściej.

Przy wyborze naciągu należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany, koniecznie musi być możliwie jak najbardziej odporny na ścieranie, jak np. skompresowany nylon. Nie bez znaczenia jest też średnica naciągu. Grubsze cechują się dłuższą żywotnością, jednak cięższe ułatwiają wykonanie rotacji.