Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Frisbee

16 artykuł artykułów

Sortuj

 

Frisbee – aktywny relaks, zabawa i wspaniały sport

Najczęściej kojarzy się z rzucaniem plastikowym krążkiem przez dwie osoby lub więcej. Wydaje się, że nie wymaga to specjalnych umiejętności ani techniki. W rzeczywistości frisbee trzeba trenować, aby osiągnąć wysoki poziom precyzji oraz skuteczności przechwytywania krążka. Świetnie sprawdzi się jako zabawa na świeżym powietrzu podczas odpoczynku w ogrodzie czy wakacyjnego wyjazdu. Swoich zwolenników ma zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Historia frisbee rozpoczyna się w latach 50. ubiegłego wieku. Twórcami są Amerykanie, a dokładnie Walter Frederick Morrison, który bardzo lubił urozmaicać sobie aktywny wypoczynek. Wszystko zaczęło się od niewinnego rzucania metalową brytfanką. Mężczyzna uznał jednak, że nie jest to najlepszy sprzęt do rzucania, po czym postanowił opracować własny. Tak powstało frisbee – okrągły krążek, który bardzo szybko zyskał popularność również poza granicami amerykańskiego kontynentu.

Rzucaj jak zawodowiec

Frisbee tak bardzo spodobało się ludziom, że w 1975 roku zorganizowano pierwszy turniej. Zdefiniowano także kilka metod rzucania. Początkujący zaczynają najczęściej od backhandu, czyli wyrzutu dysku zza pleców w pozycji poziomej. Można go chwycić na różne sposoby, np. od spodu lub od góry. Zawodowcy stosują z kolei metodę forehand. Dysk podtrzymuje się wtedy od dołu środkowym i wskazującym palcem. Można też wyrzucać frisbee zza głowy, czyli wykonywać hammer. To jednak najrzadziej stosowana technika. Dysk wyrzucany jest wówczas pionowo, a swoją pozycję zmienia na poziomą dopiero w trakcie lotu.

Zagraj we frisbee

Można jedynie rzucać między sobą dyskiem lub zagrać w jedną z gier, m.in. freestyle frisbee, czyli wykonywanie różnych wariacji z dyskiem, takich jak rotacje, kręcenie i podrzucanie. Jeżeli chcesz zaangażować w tę aktywność więcej osób, zaproponuj ultimate frisbee. To gra zespołowa będąca połączeniem koszykówki, piłki ręcznej, piłki nożnej oraz rugby. Masz psa? Zagraj z nim w dog frisbee! Sprawdź również latawce akrobacyjne w ofercie Decathlon.