Wyniki filtrowania
99
artykuł artykułów dla

Opony rowerowe

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
Powrót do listy
Porównaj moje produkty
 

OPONY ROWEROWE

Jak długo powinny służyć opony rowerowe przy intensywnej jeździe po terenie do nich przeznaczonych? Dobrej jakości, markowe opony wymagają wymiany po ok. 2 sezonach, o czym nie zawsze pamiętamy, bagatelizując konieczność zakupu nowych. Zdarza się, iż zmusza nas do tego dopiero zużyty bieżnik, uniemożliwiający komfortową jazdę. To jeden z podstawowych błędów, jakie popełniamy. Słaba przyczepność, wydłużona droga hamowania, problemy z kontrolowaniem prędkości – tym skutkuje zwlekanie z wymianą opony rowerowej.

Jaki rozmiar ma Twoja opona rowerowa?

Czy wiesz, jakiej opony rowerowej potrzebujesz? Przede wszystkim musisz znać jej rozmiar, podobnie jak w przypadku dętki rowerowej. Średnica opony podawana jest w calach i wynosi od 24 do 29 cali. Przy rowerach dla dzieci będzie ona oczywiście mniejsza. Jeżeli chodzi o jej szerokość, to należy znaleźć oznaczenie typu 26×1,75. Pierwsza wartość dotyczy średnicy, druga szerokości – przy takim zapisie szerokość opony wynosi 1,75 cala. Zdarza się jednak, że wymiary opony podawane są w milimetrach. W rowerach górskich stosuje się np. szerokość w granicach od 49 mm (1.95″) do 61 mm (2.4″).

Opony rowerowe i ich rodzaje

Opony rowerowe powinny być dopasowane do jednośladu z uwzględnieniem rodzaju nawierzchni, po jakiej najczęściej jeździmy. Przy piaszczystym terenie można zdecydować się na opony terenowe o grubym bieżniku i dobrej przyczepności. Jeżeli podróżujemy po terenie mieszanym z przewagą dróg utwardzonych polecanym rodzajem opony jest opona rowerowa semi-slick. Jej bieżnik na środku jest praktycznie łysy, posiada niekiedy jedynie delikatne żłobienia. Po bokach obecne są klocki, które pomagają w pokonywaniu dróg nieutwardzonych. Opony slick wybieramy do nawierzchni suchej i równej. Są one niemal pozbawione bieżnika, a ich szerokość nie przekracza 1,75''. Ostatnim rodzajem opon rowerowych są opony zimowe. Konieczność zmiany opon w rowerze w zależności od pory roku jest tak samo istotna jak w przypadku opon samochodowych. Zimowe mają szerszy bieżnik i charakteryzują się lepszą przyczepnością, pozwalając tym samym bezpiecznie pokonywać ośnieżone drogi.