Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Palcaty, baty, ostrogi

23 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Palcaty, ostrogi i bat jeździecki – skuteczna komunikacja z koniem

Koń to niezwykle inteligentne zwierzę, które rozumie, interpretuje nasze emocje, wyczuwa naszą radość i niepokój. Między nim, a jeźdźcem musi nawiązać się silna więź i zaufanie, tylko wtedy jazda będzie maksymalnie przyjemna i bezpieczna. Komunikacja z koniem wymaga pewnego doświadczenia. Nie tylko potrzebujesz głosowych sygnałów, ale też kontaktu wzrokowego i przede wszystkim dotyku. Koń jest na niego bardzo wrażliwy i podczas jazdy to właśnie w ten sposób przebiega komunikacja z koniem.

Polecenia wydaje się zwierzęciu, korzystając z odpowiednim akcesoriów jeździeckim. Są to palcaty, ostrogi i bat jeździecki. Czy potrzebujesz ich wszystkich?

Palcaty

Palcatem najczęściej nazywamy krótki bat o długości 50-75 cm, sięgający do łopatki konia, nazywamy go palcatem skokowym. Służy do wymuszania na koniu szybszej reakcji. Jest to możliwe dzięki zakończeniu palcata specjalną klapką, która wydaje specyficzny dźwięk. Palcaty wykonane są jednak z różnych materiałów oraz różnią się wyglądem oraz konstrukcją. W ofercie Decathlon dostępne są palcaty z przyczepną rękojeścią, która dobrze leży w dłoni. Wykonane są z materiałów odpornych na uszkodzenia, a jednocześnie bezpiecznych dla konia.

Bat jeździecki

Jest cienki, elastyczny i ma długość od 90 do 140 cm. Używamy go w tym samym celu co palcata, ale sięga on nie łydki, lecz zadu konia. Bat jeździecki przeznaczony jest także do ujeżdżania konia. Najczęściej korzystają z niego doświadczeni jeźdźcy, chociaż warto się nauczyć z niego korzystać już na początku swojej konnej przygody.

Ostrogi

Do wzmacniania i przyśpieszania reakcji konia służą również ostrogi. Początkowo były w formie gwiazdy z ostro zakończonymi krawędziami. Dzisiaj stosuje się znacznie delikatniejsze ostrogi, które nie wywołują bólu i nieprzyjemnego uczucia u konia. Przypinane są do butów przy pomocy pasków. Można ich używać zarówno na etapie nauki, jak również w późniejszym czasie, kiedy jako doświadczeni jeźdźcy możemy w pełni czerpać przyjemność z jazdy. Sprawdź również akcesoria dla konia w ofercie Decathlon.