Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Ogłowia, wodze

32 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Ogłowie i wodze dla efektywnej pracy z koniem

Ogłowie i wodze wraz z siodłem to najważniejsze elementy wyposażenia konia. To od nich zależy, czy współpraca z koniem będzie przebiegała pomyślnie, czy będzie poprawnie odczytywał Twoje sygnały i oczywiście, czy zarówno Ty jak też Twój koń będziecie mieć zapewniony odpowiedni komfort jazdy. Ogłowie należy dopasować do doświadczenia i temperamentu konia, a także jego poziomu wyszkolenia. Nie mniej ważne są Twoje umiejętności, a zatem podobnie jak siodło ogłowie kupujesz dla siebie i dla konia. Wybór tego właściwego jest o tyle ważny, ponieważ ogłowie wywiera nacisk na żuchwę, język, podniebienie, pysk, kość nosową, a niekiedy również potylicę konia. Musi być więc dla niego wygodne, aby nie wywoływało niepotrzebnego bólu.

Klasyczne ogłowie

Dla początkujących jeźdźców i tych, którzy nie mają sprecyzowanej techniki jazdy polecamy ogłowie klasyczne, uniwersalne. Składa się z paska podgardlanego, dwóch pasków policzkowych, do których podpina się wędzidła, potylicznej części i naczółka. Można do niego podpiąć praktycznie każde wędzidło. To najpopularniejszy rodzaj ogłowia, który również jest najczęściej wybierany przez jeźdźców.

Ogłowie, aby przetrwało intensywne użytkowanie i było wygodne dla konia oraz dla Ciebie, musi być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepsze będzie ogłowie skórzane. Ten naturalny materiał charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Do produkcji ogłowia wykorzystywana jest skóra bydlęca i bawola. Klamry z kolei mogą być ze stali nierdzewnej lub mosiądzu.

Skórzane ogłowie trzeba pielęgnować i konserwować, aby zachowało swoje właściwości, było elastyczne i odporne na ścieranie. Wykorzystaj do tego specjalne balsamy i oleje do skóry naturalnej.

Wodze – przejmij dowodzenie

Podobnymi czynniki powinniśmy kierować się, kiedy wybieramy wodze. One również wykonane są ze skóry. Niekiedy ich część, którą trzymamy w dłoni, jest z taśmy. Duże wypustki zapewniają ochronę przed skaleczeniem dłoni. Przyczepny kauczuk powoduje, że dobrze leżą w dłoni i tym samym pozwalają Ci na skuteczniejsze „dowodzenie”. Dobierz do nich wędzidła do jazdy konnej z oferty Decathlon.