Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Czapraki, potniki, nauszniki

15 artykuł artykułów

Sortuj

 

Czaprak i nauszniki dla konia – zadbaj o komfort swojego konia

Pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim są elementami ochronnymi konia. Czaprak to ochrona grzbietu i kłębu konia, z kolei nauszniki to ochrona dla jego narządu słuchu. Czapraki są znacznie częściej spotykane na wyposażeniu, nauszniki traktuje się zazwyczaj jako ozdobny element jego „stroju” np. na zawodach. Warto jednak zastanowić się, jak bardzo poprawi się komfort zwierzęcia, jeżeli wyposażymy go w oba te akcesoria. Trzeba również wiedzieć, który wariant będzie najlepszy.

Jaki czaprak dla Twojego konia?

Zanim zdecydujesz się na zakup tego, który najlepiej przypadł Ci do gustu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie będzie jego przeznaczenie. Jeżeli czaprak posłuży Ci podczas treningów lub też rekreacyjnej jazdy, masz więcej możliwości wyboru, praktycznie każdy będzie pasował dobrze. W przypadku zawodów lepszym rozwiązaniem będzie zakup czapraka w kolorze białym. W terenie z kolei przydadzą się dodatkowe kieszenie po bokach i sakwy.

Czaprak musi być też wykonany z trwałego i odpornego materiału, ale też być przyjazny skórze konia. Najczęściej stosuje się połączenie poliestru i bawełny. Od wewnętrznej strony powinna być przyjemna oraz miękka w dotyku. Czaprak występuje w wielu kształtach, powinien być dopasowany do siodła. Czapraki niepełne swoim kształtem przypominają amortyzatory pod siodło i są najczęściej w grubszej wersji. Wycięte są w kształcie siodła, odkrywają boki konia. Z kolei pełne cechują się zaokrąglonym kształtem, co pozwala na zakrycie boków konia. Podobne do nich są prostokątne pady.

Twój koń potrzebuje nauszników

Delikatność uszu konia powoduje, iż należy je odpowiednio chronić. Są wrażliwe na wszelkie hałasy, które mogą go rozpraszać, jak też zakłócić Twoją interakcję z koniem. Nauszniki chronią uszy konia przed głośnymi dźwiękami, ale też wiatrem. Wyciszają je i nie powodują dezorientacji konia. Ponadto występują w szerokiej palecie wzorów i kolorów, co sprzyja uzupełnieniu jego stylizacji o ciekawy i oryginalny dodatek. Przy zakupie powinieneś pomyśleć również o doborze podkładek pod siodło i ochraniaczach dla konia.