Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Sztyblety jeździeckie

19 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Sztyblety jeździeckie – krótkie buty do jazdy konnej

Wybór odpowiednich butów do jazdy konnej warunkuje komfort i bezpieczeństwo jeźdźca. Klasycznym obuwiem są oficerki, czyli długie buty sięgające kolan. Niektórzy preferują jednak mniej zabudowane obuwie i decydują się na sztyblety jeździeckie. To drugi rodzaj butów zaprojektowany oraz stworzony z myślą o miłośnikach koni. Nawet początkujący jeździec powinien posiadać profesjonalne wyposażenie, wśród którego są sztyblety do jazdy konnej. Muszą być wygodne i zapewniać komfort jazdy, jednocześnie nie mogą ograniczać kontaktu z koniem. Żadne zwykłe buty nie są w stanie zastąpić tych profesjonalnych. Wiązałoby się to z ryzykiem wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji i urazów.

Sztyblety jeździeckie ze skóry i tworzywa

Wyróżnić możemy dwa rodzaje sztybletów – skórzane i z tworzywa. Najbardziej miękkie są sztyblety jeździeckie wykonane ze skóry cielęcej. Bardzo dobrze układają się na stopie, są idealnie dopasowane i nie są wymagające w pielęgnacji i konserwacji. Kosztują jednak więcej niż ich odpowiednim w wersji ze skóry bydlęcej. Drugi wariant jest równie wygodny, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Aby wydłużyć trwałość sztybletów ze skóry bydlęcej zaleca się stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych. Są nieco twardsze niż ze skóry cielęcej, co poprawia ich właściwości i czyni bardzo solidnym obuwiem.

Sztyblety do jazdy konnej wykonane z tworzywa sztucznego są najtańszą opcją. Przy ich wyborze zwróć uwagę na materiał, z jakiego zrobiona jest wyściółka. Powinna mieć właściwości termoplastyczne i wykazywać zdolność do właściwej wentylacji.

Sztyblety jeździeckie ocieplane

Na jesienne chłody, a nawet zimowe mrozy najlepsze będą sztyblety do jazdy konnej z ociepleniem. Wyściółka może być wykonana z syntetycznego futerka. To ona odpowiada za komfort cieplny przy niższych temperaturach. Sztyblety jeździeckie powinno się nosić w połączeniu z czapsami, które dodatkowo zapewniają łydce ochronę przed urazami.