Spławiki, stopery, świetliki, akcesoria do montażu

225 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Spławik i inne akcesoria – czy ryba już podjęła przynętę?

Wędkarze lubią je obserwować. Czasami godzinami czekają, aż się poruszą, co jest sygnałem, że ryba bierze. Wówczas znikają z pola widzenia lub wykładają się na wodzie, zanurzają i wynurzają na zmianę. To spławiki, dryfujące na wodzie. Spławik należy do najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Doskonale jest znany wszystkim wędkarzom, którzy szczególnie upodobali sobie metodą spławikową.

Dobry spławik na udane połowy

Spławik trzeba dobrać odpowiednio gatunku ryb i ich wielkości. Ponadto przy jego zakupie kierujemy się metodą połowową, głębokością łowiska i czy woda płynie czy stoi. Najbardziej popularne są spławiki o kształcie podłużnego stożka. Możemy jednak wybierać spośród innych rodzajów. Przy dużych rybach najlepiej sprawdza się spławik baryłkowy. Jak sama nazwa wskazuje, jego kształt przypomina beczkę, która zwęża się na obu końcach. Raczej unikamy ich przy małych rybach ze względu na ich wagę.

Wędkujesz rekreacyjnie i nie jesteś ukierunkowany na żaden konkretny gatunek ryb? W takim razie zdecyduj się na spławik wąski, ważący 2,5 g, to najbardziej uniwersalny wariant. Waga spławika jest równa jego wyporności, o tym też warto pamiętać. A zatem dopasowujemy wagę spławika do głębokości, w którym będziemy wędkować, odległości, na której będziemy łowić, rodzaju zbiornika (woda płynąca, stojąca) i gatunku ryb. Przykładowo dla jeziora o głębokości 3 metrów, możemy wybrać spławik 1-2 g. Oczywiście musimy uwzględnić jeszcze inne czynniki, o których już wiesz, zatem istnieją pewne odstępstwa od tej reguły.

A co z antenką?

Spławik ma charakterystyczną antenkę, to ona jest wynurzona ponad powierzchnię wody. Najważniejsze to prawidłowo wyważyć spławik, aby był on bardzo czuły i sygnalizował nam nawet najdelikatniejsze brania ryb. Wyróżnić możemy m.in. spławiki przelotowe, stałe, żywcowe, które są przeznaczone do połowów ryb drapieżnych i uniwersalne o wszechstronnym przeznaczeniu.

Mamy dla Ciebie jeszcze kilka innych akcesoriów, które przydadzą Ci się podczas połowów. Jeżeli łowisz po zmierzchu lub nocą, na pewno przydadzą Ci się świetliki wędkarskie, które możesz zamontować na końcu swojego spławika lub mogę one oświetlać szczytówkę wędki. Ponadto oferujemy szeroki wybór stoperów i gotowych zestawów spławikowych.