Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Kompasy

15 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Kompasy – wyznacz dobry kierunek

Dzisiaj mamy nawigację, GPS i na bieżąco aktualizowane mapy. Żeby się zgubić na obcym terenie, trzeba się więc bardzo postarać. Kiedyś nie było aż tak dużych udogodnień, ale były kompasy. Ludzie doskonale radzili sobie na wodzie i lądzie. Podróżowali i docierali do celu, wiedzieli, w którym kierunku iść, jechać i płynąć. Kompasy wciąż spełniają swoją funkcję, nie wyszły z użytku, kiedy pojawiły się nowe rozwiązania. W wielu sytuacjach to właśnie one okazują się niezawodne. Nie wszędzie przecież urządzenia mobilne z nawigacją mają dobry zasięg, czasem go tracą, a my zastanawiamy się, co dalej…

Kompasy i busole

Do wyboru mamy dwa podobne rozwiązania. Oba gadżety przeznaczone są do wyznaczania kierunku, pozwalają także określić położenie użytkownika względem czterech stron świata. Kompasy składają się z igły magnetycznej i podziałki, które znajdują się w zamkniętym „pudełku”. Busole są bardziej zaawansowanymi urządzeniami, ponieważ dzięki nim możemy dodatkowo wyznaczyć azymut. Wyposażone są w przyrządy celownicze, jak wskaźnik północ-południe, szczerbinka, muszka, linijka i zwierciadło. Dla wielu osób korzystanie z nich jest trudne, dlatego większość podróżników wybiera kompasy lub busole mniej zaawansowane technologicznie, prostsze urządzenia niewymagające dużej wiedzy z zakresu nawigacji.

Kompasy dla poszukiwaczy przygód

Kompasy znajdziemy przede wszystkim w plecakach miłośników outdooru. Doskonale sprawdzą się podczas wycieczek trekkingowych, górskich wypraw czy też pieszych wędrówek po nieznanym terenie. Szczególnie upodobali je sobie tradycjonaliści, którzy nie poddali się popularyzacji GPS-ów i elektroniki. Polecamy je również osobom chętnie opuszczającym ląd. Jeżeli pływasz łodzią, również Tobie przyda się kompas.

Kompasy nie poddały się w walce z nowoczesnymi urządzeniami GPS. Wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród trekkingowców, alpinistów, outdoorowców i aktywnych odkrywców nowych miejsc. Sprawdź także lornetki turystyczne i mapy.