Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Uprzęże wspinaczkowe i alpinistyczne

9 artykuł artykułów

Sortuj

 

Uprząż wspinaczkowa – a Ty masz już swoją?

Pamiętasz swoje początki we wspinaczce? A może właśnie zaczynasz? Każdy, kto ten początek ma już za sobą, nie zaprzeczy, że własna uprząż to bardzo duże udogodnienie. Za pierwszym razem można ją wypożyczyć, jednak kiedy łapiemy bakcyla, chcemy mieć swoją. I słusznie! Uprząż wspinaczkowa powinna być dopasowana do sylwetki wspinacza. Występuje w kilku rozmiarach, aby odpowiednio przylegała do ciała. Ponadto do wyboru mamy kilka rodzajów uprzęży. Każdy z nas ma inne preferencje i styl wspinania się, a to oznacza, że nie każdemu przypadnie do gustu ta sama uprząż. A Ty masz już swoją? Jeżeli nie, to warto rozejrzeć się za tą najlepiej do Ciebie dopasowaną. Może znajdziesz ją w sklepie Decathlon?

Biodrowa uprząż wspinaczkowa

Jest najpopularniejsza oraz najbardziej uniwersalna, wybierają ją zarówno początkujący wspinacze, jak i zawodowcy. Zbudowana została z pasa biodrowego z regulacją obwodu, szpejarką, ogniwami górnymi i dolnymi, centralnym łącznikiem, klamrami do regulacji obwodu ud oraz pętlami udowymi. Uprząż biodrowa powinna być regulowana, dzięki czemu będziesz miał możliwość idealnego dopasowania jej do swojej sylwetki, a to z kolei zapewni Ci stabilność i zwiększy bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Pas biodrowy może być wykonany z oddychającego materiału, co przekłada się na większy komfort. Wypełnienie w postaci miękkiej pianki chroni przed otarciami.

Przy każdej proponowanej przez nas uprzęży wskazaliśmy rozmiary, w jakich występują, wraz z potrzebnymi wymiarami. To powinno Ci ułatwić wybór tej odpowiedniej.

Uprząż pełna

Starsi wspinacze używają jej bardzo rzadko. To propozycja dla najmłodszych miłośników wspinaczki. Pełną uprząż wspinaczkową polecamy dzieciom do 11. roku życia. Zapewnia większą stabilność, a także umożliwia lepszą kontrolę podczas asekuracji. Wymaga regulacji, podobnie jak uprząż biodrowa. Jeżeli Twoje dziecko nie jest przekonane do typowej uprzęży, nic na siłę. Zawsze możesz wybrać wariant, który może okazać się tym najbardziej odpowiednim na dobry początek. Sprawdź także akcesoria.