Karate

36 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Karate – spokój, równowaga i sprawność ciała

Karate wywodzi się z tradycji Okinawańczyków, jednak do jego rozpowszechnienia przyczynili się w znaczącym stopniu Japończycy. Dzisiejszą formę karate zawdzięczamy uczniowi Matsumury (twórcy karate) – Anko Itosu.

Karate to sztuka walki pozytywnie wpływająca na nasz umysł i ciało. To szczególny sport, który uczy dyscypliny oraz szacunku, a jednocześnie rozwija umiejętność panowania nad własnymi emocjami oraz umysł. Karate usprawnia również nasze ciało, podnosi samoocenę, a także pozwala zyskać większą pewność siebie. Jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego, która u dzieci może przerodzić się w pasję, a w przyszłości nawet w doskonałe wyniki na profesjonalnych zawodach. Do treningu karate trzeba się odpowiednio przygotować. Oprócz chęci i motywacji będziesz potrzebować odpowiedniego stroju – karategi, pasa do karate oraz ochraniaczy. Wszystko znajdziesz w naszym sklepie, zarówno w wersji dla starszych, jak i młodszych miłośników karate.

Karate a zdrowie

Karate również wiąże się z ryzykiem kontuzji, szczególnie że jest to sport kontaktowy. Odpowiednie przygotowanie, technika oraz strój pozwalają jednak unikać tych nieprzyjemnych sytuacji. Karate doskonale wpływa na zdrowie naszego organizmu. Jest aktywnością fizyczną, więc wspiera utrzymanie prawidłowej masy ciała, a tym samym zapobiega nadwadze, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Stymulacja mięśni stóp sprawia, że stanowi doskonałą dyscyplinę dla osób z płaskostopiem czy wadami postawy, takimi jak skolioza. Karate ma także zbawienny wpływ na układ krążenia. Rozciąga przykurcze mięśni, co przekłada się na lepszy przepływ krwi. Przy regularnych ćwiczeniach może zmniejszyć ryzyko zawału serca nawet o 60%.

Karate rozwija też koncentrację, poprawia pamięć ruchową i logiczne myślenie, wspiera koordynację ruchową oraz motorykę. Podobnie jak wszystkie inne sztuki walki ma charakter ogólnorozwojowy, co zgodnie z zaleceniami specjalistów jest wskazane szczególnie w wieku dziecięcym, kiedy kształtuje się ciało, organizm i umysł młodego człowieka.

Karate a samopoczucie

Wschodnie sztuki walki uczą panowania nad własnymi emocjami. Pozwalają pozbyć się stresu, jak również sprawiają, że lepiej radzimy sobie w trudnych sytuacjach, kiedy np. musimy pracować pod presją czasu. Karate to rytuał, któremu towarzyszy szacunek do drugiego człowieka. Ponadto kontakt z ludźmi podzielającymi naszą pasję, a także wyuczone techniki samoobrony zwiększają samoakceptację i pewność siebie. To wszystko wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Czujemy się lepiej, potrafimy radzić sobie ze stresem i jesteśmy otwarci na innych ludzi. Karate sprzyja więc budowaniu dobrego samopoczucia.