Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Stroje do karate

6 artykuł artykułów

Sortuj

 

Profesjonalny strój do karate

Chcesz zacząć trenować karate? Wiesz zapewne, że potrzebny Ci będzie odpowiedni strój do karate. Jego popularnym określeniem jest kimono, jednak prawidłowa nazwa to karatega – mniej znana i rzadziej używana przez amatorów, obowiązująca w języku profesjonalistów. Niektórzy adepci decydują się na typowy strój sportowy. Ważne, aby był wygodny i nie krępował ruchów. Jednak dopiero karategi pozwalają poczuć prawdziwą przynależność do społeczeństwa karate, dlatego już na początku swojej przygody ze sportami walki warto zdecydować się na obowiązujący w zawodowym świecie strój do karate.

Jak wygląda kimono karate?

To strój wieloelementowy. Składa się z kurtki, która jest górną częścią karategi, spodni (w języku japońskim „zubon”) i pasa (obi), który utrzymuje strój na właściwym miejscu. Kolor pasa określa poziom zaawansowania zawodnika. Bluza powinna mieć rękawy 3/4, a spodnie nogawki sięgające za kostkę. Swobodę poruszania zapewnia klin w kroku, który ułatwia wykonywanie wielu pozycji.

Karategi uszyte są z różnych materiałów, co warunkuje nie tylko ich cenę, lecz także komfort noszenia. Najdroższe są stroje wykonane w całości z bawełny, znacznie częściej jednak wykorzystuje się mieszankę bawełny oraz poliestru. Niekiedy również w składzie znajduje się dodatek elastyny, dzięki czemu kimono karate jest bardziej rozciągliwe, lepiej dopasowuje się do ciała i zapewnia jeszcze większą swobodę ruchów. Duże znaczenie dla komfortu noszenia ma gramatura materiału. Im jest ona mniejsza, tym karategi są cieńsze, delikatniejsze i miększe w dotyku. Ponadto, szczególnie dla dzieci, są wygodniejsze.

Zadbaj o swoje kimono karate

Karate jest sportem, w którym duże znaczenie ma wzajemny szacunek. W ten sam sposób powinieneś traktować swój strój do karate. Zawsze musi być czysty, dlatego należy go często prać. Nie używaj jednak wybielaczy chemicznych i postaraj się prać w niższej temperaturze. To pozwoli Ci zachować strukturę włókien, a tym samym wydłuży żywotność karategi. Sprawdź również pasy do karate w ofercie Decathlon.