Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Stroje do judo

8 artykuł artykułów

Sortuj

 

Judogi – strój do judo

W każdym sporcie walki obowiązują zasady, których należy przestrzegać. Dotyczy to również ubioru. Klasyczny strój do judo to judoga. Obowiązuje on na całym świecie, jest powszechnie znany. Walczą w nim zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Zakłada się go na zawody oraz trening. Wynika to z tradycji judo, która przetrwała do dzisiaj. Judogi mają fason przystosowany do specyfiki tego sportu. Są wygodne tylko wtedy, kiedy odpowiednio dopasujemy je do figury. Strój nie może być za duży ani za mały. W przeciwnym razie będzie nie tylko nie najlepiej wyglądał, lecz także krępował ruchy i uniemożliwiał wykonywanie wielu pozycji.

Jak wyglądają judogi?

Strój do judo składa się z 3 części. Są to bluza (uwagi), spodnie (zubon) oraz pas (obi). Ten ostatni występuje w kilku kolorach, które określają stopień zaawansowania osoby ćwiczącej. Początkujący zakładają pas biały, a każdy kolejny osiągnięty poziom to pas w kolorze żółtym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim, brązowym i czarnym.

Pozostałe dwa elementy judogi występują w jednolitym białym kolorze. Na zawodach drugi z zawodników zakłada strój niebieski, z kolei w Japonii ze względu na tradycję zarówno jeden, jak i drugi zawodnik nosi strój biały. Do ich rozróżnienia wykorzystuje się czerwoną wstążkę.

Strój do judo – rozmiar i materiał

Judogę należy dopasować do sylwetki i wybrać tę w swoim rozmiarze. Ma to znaczenie przede wszystkim dla komfortu. Dobrze dopasowana nie będzie ograniczała bowiem ruchów, żadna z części nie będzie się zsuwała z ciała, a pas zapewni dodatkowe podtrzymanie. Spodnie muszą sięgać do kostek, z kolei bluza do nadgarstków, a jej dolna część za pośladki.

Strój do judo wykonany jest z bawełny lub z bawełny i poliestru. Może być grubszy, a tym samym sztywniejszy oraz zapewniający mniejszą wentylację, a także cieńszy, lżejszy i bardziej przewiewny. Bluza judogi jest wytrzymałą plecionką, która przystosowana jest rzutów.