Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Taekwondo

4 artykuł artykułów

Sortuj

 

Taekwondo – noga, pięść i droga

Zgodnie z założeniami generała Choi Hong Chi taekwondo polega na poddawaniu ciała kontroli umysłu oraz samodoskonalenia poprzez systematyczne treningi. Jest to sztuka walki o starożytnych korzeniach, jednak do jej sformalizowania doszło dopiero w 1955 roku w Korei. Jej nazwa pochodzi od 3 słów, które kolejno oznaczają: tae – noga, kwon – pięść i do – droga. To właśnie jest filozofia taekwondo, czyli nieustanna praca nad samym sobą. Podczas walki w takim samym stopniu zaangażowane są nogi i ręce, pracuje całe ciało, co ma znaczenie również podczas amatorskiego uprawiania tego sportu. To aktywność fizyczna, która uaktywnia wszystkie mięśnie ludzkiego ciała, wzmacnia je, uelastycznia oraz zwiększa ich siłę.

Taekwondo – korzyści dla ciała i umysłu

Efekty treningów są widoczne już po kilku zajęciach. Taekwondo poprawia naszą sprawność fizyczną. Wykorzystujemy wszystkie mięśnie, sprawiając, że stają się lepiej ukrwione. Ponadto ruch sprzyja utracie zbędnych kilogramów, więc jest odpowiednią aktywnością również dla tych, którzy dążą do poprawy wyglądu swojej sylwetki. Ruchy całego ciała mają wpływ na wzrost tętna oraz wydolności płuc i serca. Trening taekwondo poprawia zatem siłę mięśni, elastyczność mięśni i stawów, koncentrację, szybkość reakcji, a także zdolność przewidywania sytuacji.

Mistrz Choi Hong Hi wyszczególnił 5 zasad moralnych będących filarami taekwondo. Są to:

  1. grzeczność
  2. uczciwość
  3. wytrwałość
  4. samokontrola
  5. odwaga

Tego taekwondo uczy do dzisiaj, budując tym samym system wartości młodego człowieka.

Przygotuj się na trening

Do trenowania taekwondo musisz się odpowiednio przygotować. Będziesz potrzebować specjalnego stroju, który pozwoli Ci poczuć przynależność do grupy. W jego skład wchodzą:

  • dobok do taekwondo
  • pas do taekwondo
  • hogo do taekwondo, czyli ochraniacz tułowia, który tłumi uderzenia, ograniczając ryzyko kontuzji
  • kask ochronny

Skompletuj swój strój do taekwondo z Decathlonem! Sprawdź również kung-fu i jiu-jitsu w ofercie Decathlon.