Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Multiplikatory, kołowrotki castingowe

4 artykuł artykułów

Sortuj

 

Multiplikatory – rzucaj celnie, kontroluj przynętę

Wędkarstwo powinno być przyjemnością, a będzie nią, jeżeli pozwoli osiągać coraz lepsze wyniki. To dlatego wędkarze nie są obojętni na nowinki technologicznie. Jedną z nich jest multiplikator, jeden z rodzajów kołowrotka. Zwiększa on celność rzutu i przyczynia się do lepszej kontroli przynęty. Multiplikatory charakteryzują się ruchomą szpulą i znacznym przełożeniem. Posiadają też hamulec wielotarczowy, który pozwala zmniejszyć prędkość obrotu szpuli przy pierwszej fazie rzutu.

Jak działa multiplikator?

Jego mechanizm działania podobny jest do tego, którym charakteryzują się inne kołowrotki. Są jednak pewne różnice, które czynią go jedynym w swoim rodzaju kołowrotkiem. Magazynuje żyłkę, posiada hamulec zabezpieczający linkę przed zerwaniem i umożliwia dalekie rzuty. Oprócz tego multiplikator wyposażony jest w szpulę, która obraca się podczas rzutu, to odróżnia go od kołowrotka spinningowego. Prędkość obrotów szpuli kontrolujemy dzięki ustawieniom hamulca rzutowego. Dzięki temu dopasowujemy ją idealnie do warunków panujących w zbiorniku wodnym, a także wagi przynęty. Liniowe ułożenie multiplikatora i „schodzenie” linki bezpośrednio do szpuli stwarzają idealne warunki do wykonywania naprawdę dalekich rzutów. Wybierając multiplikatory, należy zwrócić szczególną uwagę ma przełożenie. Przy łowieniu uniwersalnym dobrze sprawdzi się przełożenie 6.4:1. Używając dużych przynęt, należy wybrać multiplikator z wolniejszym przełożeniem.

Multiplikator dla jeszcze większej frajdy z wędkowania

Multiplikatory mają pozytywny wpływ na komfort łowienia. Jest to spowodowane ich lekką konstrukcją, ale też obecnością systemu kontroli prędkości i blokady obrotów wstecznych. Ponadto charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim zyskasz lepszy kontakt z rybą. Możesz przy nich zastosować cienkie plecionki i łowić z wykorzystaniem krótszej wędki.