Wędki i zestawy do metody bolońskiej

9 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Wędki bolonki – łowimy metodą bolońską

Metoda stosunkowo łatwa, dlatego wybierają ją zarówno początkujący, jak też doświadczeni wędkarze. Najczęściej wędki bolonki wykorzystujemy do połowu w rzekach, ale równie dobrze można je wykorzystać nad jeziorem i przy zbiornikach zaporowych. Długość bolonki dopasowujemy do łowiska, gdzie wędkujemy. Uwzględniamy szerokość rzeki i dystans, na którym łowimy. Wybieramy dłuższą wędkę, im dalej łowimy. Wtedy będziemy mogli swobodnie zarzucić cały zestaw, jak też lepiej kontrolować go w wodzie.

Czym charakteryzują się wędki bolonki?

Wędki bolonki mają konstrukcję teleskopową. Występują w długości od 4 do 8 metrów, najczęściej wędkarze korzystają z wędek 5- i 6-metrowych. Żyłka unosi się częściowo na powierzchni wody, jednak większa jej część znajduje się nad taflą wody. Dzięki temu mamy stały kontakt z zestawem i możemy szybko zareagować, kiedy ryba bierze. Wędki bolonki, mające długość 4-6 metrów, pozwalają zapanować nad zestawem na odległość do kilkunastu metrów. Jeżeli odległość jest większa niż 20 metry, to powinniśmy wybrać bolonkę 8-metrową. W metodzie bolońskiej spławik mocowany jest na stałe, natomiast kołowrotek ma płytką szpulę. Ponadto w kanałach i rzekach wędki bolonki pozwalają na łowienie na przepływankę. Żyłka przy metodzie bolońskiej jest pływająca. Najlepsza jej średnica to od 0,14 do 0,18 mm.

Jak łowić metodą bolońską?

Zarzucamy zestaw i unosimy wędzisko dopiero wtedy, kiedy zacznie spływać. W momencie, kiedy spławik jest na wprost, wędka powinna przyjąć pozycję pionową. Wędzisko opuszczamy po spłynięciu zestawu w dół. Przy rzutach na dalszą odległość przyda się dodatkowo proca. Zanętę trzeba obciążyć i skleić. Dobrze sprawdzi się w tym celu glina, żwir i klej. Robaki, aby nie rozbijały kul zanętowych, podajemy nieruchome.

Wędki bolonki wybierane są przez amatorów wędkarstwa, ale używają jej też doświadczeni wędkarze podczas zawodów. Metodę bolońską stworzono do łowienia w rzekach, charakteryzujących się zarówno słabym, jak też średnim i szybkim uciągiem.