Zamów i odbierz już za 1H w wybranym sklepie

Podbieraki wędkarskie

20 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Podbieraki – atrybut wędkarza

A nie wędka? Owszem, wędka to obowiązkowy sprzęt każdego wędkarza i doskonale wiemy, że bez tego sprzętu łowienie ryb w ten sposób byłoby niemożliwe. Kiedyś jednak dużą popularnością cieszyły się podbieraki. To bardzo prosty w budowie sprzęt, który obecnie też odgrywa bardzo ważną rolę. Amatorzy nie przekonują się do nich od początku, lecz wraz ze zdobywaniem kolejnych doświadczeń, nabierają świadomości, że podbierak wędkarski musi znaleźć się na ich wyposażeniu.

Siatka na dużą rybę

Problemem w wielu przypadkach nie jest samo złapanie ryby na wędkę, a właściwie „przekonanie” jej, żeby chwyciła przynętę, ale wyciągnięcie jej z wody. Wyobraźmy sobie dużego karpia lub amura, który już złapał haczyk, ale nie chce z nami współpracować. Mając podbierak, możemy sobie pomóc, podbierając rybę i tym samym bez problemu wyciągnąć ją na brzeg.

Podbierak wędkarski składa się z siatki i drążka, nie jest więc to narzędziem o skomplikowanej budowie. Nasi przodkowie wykonywali podbieraki własnymi rękoma z tego, co było dostępne.

Podbierak podbierakowi nierówny

Wydawałoby się, iż nie można wykonać go inaczej, a jednak spotkamy się z różnymi podbierakami, które mają inne wielkości, wykonane są z innych materiałów, a nawet mają inne przeznaczenie. Podbieraki przystosowane są do konkretnych metod połowu, a więc mamy podbierak spinningowy, muchowy i karpiowy. Oczywiście są też modele uniwersalne. Warto jednak zastanowić się, jakie ryby są Twoim celem. Im większe okazy, tym większy podbierak.

Uchwyt może być jednomodułowy lub składać się z kilku części. Są też podbieraki z uchwytem teleskopowym. Jeżeli chodzi o siatkę, to różni się materiałem i wielkością oczek. Dostępne są podbieraki z siatką nylonową i żyłową, o mniejszych oczkach dla ryb z rzek i o większych np. dla karpi, czyli większych okazów. Zwracamy też uwagę na głowicę, która jest najbardziej narażona na obciążenia. Musi być więc odpowiednio wzmocniona, najlepiej wykonana z aluminium, karbonu lub innego metalu.