Darmowa wysyłka już przy zakupach powyżej 74,99 zł

Żyłki wędkarskie

54 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Żyłki wędkarskie – jeden z najważniejszych elementów zestawu

Niestety, bardzo często wędkarze wybierają żyłki wędkarskie przypadkowo, bez analizowania, co jest dostępne na rynku i czym różnią się poszczególne modele. Nie obwiniają jej za zerwanie się ryby czy też niedokończony hol. Tak naprawdę to ona w tych sytuacjach może być winna. Żyłka pełni bardzo ważną funkcję podczas wędkowania. Niepozorna, a potrafi korzystnie i niekorzystnie wpłynąć na połowy. Każdy wędkarz, amator i zawodowiec, musi wiedzieć, że dobra żyłka to podstawa dobrych wyników.

Żyłka a metoda łowienia

Żyłki wędkarskie mają swoje konkretne przeznaczenie, są dedykowane do wybranych metod połowu, pomimo że nie zawsze otrzymujemy taki komunikat od producenta. Żyłki dzielimy na tonące i pływające, to podstawowy podział. Pływające są używane szczególnie w metodzie bolońskiej. Większą popularnością cieszą się jednak żyłki tonące, które przeznaczone są do metody spławikowej i gruntowej. Żyłki wędkarskie również w inny sposób się wydłużają. Warianty bardziej rozciągliwe polecamy dla początkujących, nie będą jednak odpowiednim rozwiązaniem przy zacinaniu na duże odległości. Żyłka o niskiej rozciągliwości będzie najlepsza przy spinningu.

W jakim kolorze żyłki wędkarskie?

Czy w ogóle kolor żyłki ma jakiekolwiek znaczenie? W metodzie gruntowej i spławikowej odgrywa ważną rolę, ponieważ żyłka nie powinna być przedwcześnie dostrzeżona przez rybę. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzają się kolory zbliżone do odcieni wody. Żyłki wędkarskie o mocnym połysku mogą odstraszać płochliwe ryby.

Wydłużamy żywotność żyłki

Jak o każdy element swojego wyposażenia, również o żyłki powinieneś odpowiednio zadbać. Wymieniaj je częściej niż co sezon, nawet co kilka tygodni. Im częściej łowisz, tym żyłka szybciej się zużywa i traci swoje właściwości. Unikaj jej przechowywania w niskich i wysokich temperaturach, pozostawienie na słońcu w upalny dzień nie będzie najlepszym pomysłem. To spowoduje, że straci swoją elastyczność i będzie się kruszyć. Nie przesuszaj też żyłek, to niekorzystnie wpływa na ich wytrzymałość.