Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Ochraniacze zębów

5 artykuł artykułów

Sortuj

 

Ochraniacz na zęby – ochrona szczęki boksera

Ochraniacz na zęby zapobiega ich utracie czy uszkodzeniu, chroni przed ubytkami, a tym samym pozwala zapobiec kosztownemu leczeniu. Ciosy w boksie skierowane są zazwyczaj na głowę oraz twarz. Siła, z jaką są wymierzane, jest na tyle duża, że istnieje znaczne ryzyko utraty zębów. To dlatego ochraniacz na zęby ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa bokserów. Każdy zawodnik doskonale wie, że należy go dobrze dopasować. Istnieje kilka rodzajów ochraniaczy, więc można je precyzyjnie dopasować zarówno do uzębienia, jak i preferencji.

Ochraniacz na zęby jednowarstwowy i żelowy

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje. Ochraniacz na zęby jednowarstwowy jest najprostszy, wykonany z tworzywa sztucznego i najczęściej nie zawiera żadnych zaawansowanych technologii. Do jego wykonania wykorzystuje się jeden komponent o odpowiedniej grubości. Dopasowuje się do szczęki po wcześniejszym ogrzaniu w gorącej wodzie. W celu ułatwienia oddychania stosuje się w nim przewiewną strefę zapewniającą odpowiednią wentylację. Jednowarstwowy ochraniacz na zęby polecamy przede wszystkim do noszenia podczas treningów.

Ochraniacz na zęby żelowy to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Składa się z dwóch lub trzech warstw, z których jedna jest warstwą żelową o właściwościach tłumiących wstrząsy. Bardzo dobrze dopasowuje się do szczęki, idealnie do niej przylegając. Żelowe ochraniacze są wygodniejsze od jednowarstwowych, dlatego wykorzystuje się je podczas zawodów.

Pojedynczy, czy podwójny?

Ochraniacz na zęby może być pojedynczy lub podwójny. Pierwszy zapewnia ochronę tylko górnym zębom, a drugi dodatkowo dolnym. Wydawałoby się, że podwójny ochraniacz na zęby będzie lepiej je chronił, lecz w rzeczywistości spełnia swoją funkcję tylko, kiedy bokser ma zaciśniętą szczękę. Po otwarciu ust może się przesuwać i tym samym rozpraszać zawodnika. Wybór jest jednak kwestią indywidualną, jednak ochraniacz na zęby pojedynczy wydaje się wygodniejszą, bardziej funkcjonalną opcją.