Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Noże żeglarskie

8 artykuł artykułów

Sortuj

 

Noże żeglarskie na wyposażeniu każdego żeglarza

Są takie gadżety i akcesoria żeglarskie, których nie może zabraknąć na wyposażeniu żadnego miłośnika krótkich i dłuższych rejsów. Wśród nich jest nóż żeglarski, niezwykle przydatny przedmiot, bez którego trudno sobie wyobrazić awaryjne przecinanie liny czy też luzowanie węzłów. Noże żeglarskie mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą zarówno ułatwić żeglugę, jak też nawet uratować życie. W sklepie Decathlon znajdziesz kilka modeli noży przeznaczonych dla początkujących i doświadczonych żeglarzy, Jak wybrać ten najlepszy?

Nóż żeglarski i jego ostrze

To najważniejszy element noża. Odpowiada za precyzję, szybkość i skuteczność cięcia. Noże żeglarskie powinny mieć ostrza wykonane ze stali nierdzewnej, ale dobrego gatunku. Jest to materiał odporny na niekorzystny wpływ wody, a więc na jachcie czy łodzi sprawdzi się idealnie. Nie rdzewieje na skutek działania wody i nie niszczy się przy bezpośrednim kontakcie ze słoną wodą. Nóż żeglarski z ostrzem ze stali nierdzewnej nie wymaga konserwacji i dodatkowego zabezpieczenia.

Dobra długość ostrza to ok. 10-12 cm, chociaż zdarzają się krótsze i również doskonale spełniają swoją funkcję. Jest to uzależnione od indywidualnych preferencji, przeznaczenia i doświadczenia żeglarza.

Praktyczne noże żeglarskie składane

Do wyboru są dwa rodzaje noży. Jedne się nie składają, z koli drugie można łatwo złożyć i tym samym zmniejszyć ich wielkość, zmieszczą się nawet do kieszeni. Składane noże żeglarskie wyposażone są w specjalny mechanizm, umożliwiający ich złożenie tylko jedną ręką. To ważne na pokładzie, szczególnie kiedy znajdziemy się w trudnej i niebezpiecznej sytuacji. To narzędzie, które zmieścisz w każdym plecaku, torbie i kieszeni. Niektóre posiadają dodatkowo klamerkę, dzięki której nóż żeglarski przypniesz do paska spodni.

Oprócz noży żeglarskich w sklepie Decathlon znajdziesz jeszcze wielofunkcyjne narzędzia. Mają niewielkie rozmiary, ale łącza aż kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych funkcji. Są wśród nich śrubokręt, szczypce, ostrza, szeklownik, a nawet otwieracz do kapsli. Zobacz także inne akcesoria żeglarskie, np. lornetki żeglarskie.