Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Liny żeglarskie

23 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Lina żeglarska – olinowanie

Decydując się na zakup jednostki pływającej, zazwyczaj wiemy, że wraz z nią otrzymamy kompletne olinowanie. Lina żeglarska się jednak zużywa, a o czasie jej żywotności decyduje jakość jej wykonania i materiał, a także sposób użytkowania. Przetarcia i uszkodzenia sprawiają, że lina żeglarska nie spełnia swojej funkcji, jest praktycznie bezużyteczna. Należy ją wymienić na nową – sprawną, solidną i mocną. Liny wykonywane są z różnych materiałów – naturalnych i syntetycznych. Początkowo na wyposażeniu jachtów były jedynie liny z włókien roślinnych. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe rozwiązania i tak lina żeglarska z materiału syntetycznego zyskała popularność i uznanie zarówno mniej, jak też bardziej doświadczonej załogi. Wciąż jednak naturalne materiały wykorzystuje się do jej produkcji. Są to m.in.: manila, sizal, bawełna i kokos. Znacznie częściej jednak na pokładzie znajdziemy te, do których produkcji wykorzystano tworzywa sztuczne.

Lina żeglarska z poliamidu i poliestru

To dwa najpopularniejsze tworzywa, z jakich może być wykonana lina żeglarska. Poliamid zostało wynalezione w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie XIX wieku. Bardzo szybko rozpowszechniło się w branży odzieżowej. Włókna charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie oraz duża wytrzymałością na inne uszkodzenia mechaniczne. Są też niezwykle elastyczne, dlatego dobrze sprawdzają się na fałach.

Poliestrowa lina żeglarska również jest niezwykle wytrzymała, a także odporna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Należy jednak ostrożnie postępować ze środkami czystości, ponieważ poliester nie najlepiej reaguje na alkalia oraz wodorotlenki. Nie cechuje się aż tak dużą elastycznością jak lina żeglarska poliamidowa, jest mniej rozciągliwa, dlatego znalazła swoje zastosowanie na jachtach.

Uniwersalna lina żeglarska

W naszej ofercie znajdziesz liny o wszechstronnym zastosowaniu. Są niezwykle uniwersalne, można z nich korzystać przy okazji wielu prac bosmańskich. Sprawdzą się na fałach, grocie, foku i spinakerze. Ich ważną cechą jest odpowiedni, miękki splot, który zapewnia przyjemny chwyt i chroni przed przetarciami skóry dłoni. Sprawdź także noże żeglarskie i