Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Szekle, Kotwice

13 artykuł artykułów

Sortuj

 

Szekle i kotwice – podstawowe wyposażenie każdego jachtu

Bez niej nie popłyniesz! A na pewno nie powinieneś. Kotwica należy do podstawowego wyposażenia każdej jednostki pływającej. Dzięki niej możliwe jest jej unieruchomienie na wodzie. W tym celu należy kotwice zaczepić o dno. Na pewno przyda się podczas niekorzystnych warunków pogodowych, a jak wiadomo, woda na morzu i jeziorze lubi się zmieniać. Kotwica pomoże Ci przycumować w porcie, który nie jest wyposażony w boję cumowniczą. Wyróżnić możemy kilka rodzajów kotwic. Warto je znać, aby wybrać tę właściwą.

Kotwica a rodzaj podłoża

Każdy rodzaj kotwicy inaczej zachowuje się na konkretnym podłożu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie jej do warunków, w jakich pływamy. Kotwica Danfortha szybko zagnieżdża się w dnie żwirowym, jednak po osiągnieciu naprężenia na łańcuchu 120 kg zaczyna „ciągnąć się” po dnie. Szybko i skutecznie zagłębia się w dni gliniastym, piaszczystym i przede wszystkim błotnistym. Kotwica Claw może mieć problem z podłożem gliniastym, stabilnie utrzymuje jednostkę w podłożu błotnistym. W przypadku podłoża żwirowego dobrze sprawdzi się kotwica delta, która również utrzymuje dobrze jednostkę w podłożu piaszczystym.

Do małych żaglówek polecamy z kolei kotwicę czterołapową. Jest bardzo praktyczna, łatwo się ją składa oraz przechowuje. Wyposażona została w obrotowy pierścień, który skutecznie blokuje kotwicę w pozycji zamkniętej i otwartej.

Szekle też potrzebne

Czy wiesz, czym właściwie jest szekla? Nazywamy nią metalową klamrę przypominającą swoim kształtem literę "U" lub "Ω". Przeznaczona jest do łączenia różnych elementów osprzętu żeglarskiego. Szekle są niezbędne do prawidłowego połączenia liny z żaglem, łańcuchów i lin.

W sklepie Decathlon dostępne są kotwice, szczególnie do małych żaglówek, a także szekle w różnych wariantach. Uzupełnij swój żeglarski osprzęt!