Sztangi

422 oferty
Zestaw obciążeń olimpijskich premium 4 x 5 kg
BAUER FITNESS Zestaw obciążeń olimpijskich premium 4 x 5 kg

381,18 zł 476,48 zł - 95,00 zł

Najniższa cena 476,48 zł

Zestaw obciążeń olimpijskich premium 2 x 5 kg
BAUER FITNESS Zestaw obciążeń olimpijskich premium 2 x 5 kg

190,59 zł 238,24 zł - 48,00 zł

Najniższa cena 238,24 zł

Zestaw obciążeń olimpijskich premium 2 x 10 kg
BAUER FITNESS Zestaw obciążeń olimpijskich premium 2 x 10 kg

366,08 zł 457,60 zł - 92,00 zł

Najniższa cena 457,60 zł

Zestaw obciążeń olimpijskich premium 2 x 15 kg
BAUER FITNESS Zestaw obciążeń olimpijskich premium 2 x 15 kg

571,74 zł 714,68 zł - 143,00 zł

Najniższa cena 714,68 zł

 

Sztangi

Jest to podstawowe wyposażenie każdej siłowni. Tworząc jednak prywatne miejsce do ćwiczeń w swoim domu, również wiele osób decyduje się wyposażyć je w sztangę. Jest to sprzęt, który ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Można przy jego pomocy przeprowadzić trening siłowy, ale również wzmacniający i modelujący. Ponadto przyśpiesza on spalanie tkanki tłuszczowej i jednocześnie budowanie masy mięśniowej.

Sztanga cechuje się prostą budową, jednak występuje w wielu wariantach. Poszczególne modele różnią się wielkością, ciężarem i materiałem wykonania. W naszym sklepie dostępne są zarówno pojedynczo sprzedawane egzemplarze, jak również zestawy sztang. Aby można było jednak z nich korzystań, niezbędne są ciężary i dla bezpieczeństwa zaciski.

Ze sztangą nie tylko trening siłowy

Z gryfami i sztangami można przeprowadzić bardzo wszechstronny trening. Na pewno taki trening pozwala zbudować masę mięśniową i poprawić siłę. Świetnie modeluje sylwetkę, nadaje jej pożądanego kształtu. Jednocześnie zmniejsza tkankę tłuszczową. Trzeba jednak wiedzieć, że mniej tłuszczu, a więcej mięśni nie oznacza spadku wagi. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, dlatego trenerzy zalecają się mierzyć, a nie warzyć. Zaletą takiego treningu jest ponadto ujędrnienie ciała, szczególnie dolnych jego partii, jak uda i pośladki. Trzeba jednak mieć świadomość, że ze sztangą wykonać można ćwiczenia na wszystkie partie ciała.

Wzrost siły oznacza też łatwiejsze wykonywanie niektórych czynności. Może się okazać, że problemem nie będzie już podniesienie cięższej walizki lub też przesunięcie komody w inne miejsce. Sztanga znalazła też swoje zastosowanie w treningu funkcjonalnym crossfit. Ma on na celu maksymalne usprawnienie organizmu. Wzrost siły oznacza też łatwiejsze wykonywanie niektórych czynności. Może się okazać, że problemem nie będzie już podniesienie cięższej walizki lub też przesunięcie komody w inne miejsce. Sztanga znalazła też swoje zastosowanie w treningu funkcjonalnym crossfit. Ma on na celu maksymalne usprawnienie organizmu.

Coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje trening body pump, będący połączeniem treningu siłowego i fitnessu. Wykorzystuje się przy nim sztangę, która jednak nieco różni się o klasycznej. Jest cięższa i ma antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu lepiej leży w dłoniach. Jest to ważne, ponieważ podczas zajęć wyrzucana jest ona nad głowę w dynamicznych ruchach, wykonuje się z nią przysiady, a to wszystko w rytm muzyki.

Jak wybrać sztangę do ćwiczeń?

Jak można zauważyć, poszczególne modele sztangi różnią się od siebie nie tylko pod względem wizualnym. Jest wiele aspektów, które decydują o właściwym wyborze sprzętu do ćwiczeń. Co zatem powinno się wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

Damska i męska

Jest to podstawowy podział sztang. Damska jest krótsza i lżejsza, waży 15 kg i ma długość 201 cm. Jeśli chodzi o modele męskie, to są one o 5 kg cięższe, a dodatkowo mierzą 220 cm. Takie różnice są uwarunkowane innymi predyspozycjami kobiet i mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że na rynku są dostępne mniejsze i większe, a także cięższe i lżejsze modele. Zawsze więc sprawdzaj te podstawowe parametry, aby zapewnić sobie najlepsze warunki do ćwiczeń, dopasowane do Twoich umiejętności i możliwości.

Średnica uchwytu

To kluczowy parametr, ponieważ od niego zależy czy nasz chwyt będzie pewny i czy stabilnie będziemy trzymać sztangę. Męskie modele mają większą średnicę - ok. 28-30 mm, damskie z kolei - 25 mm. Średnica decyduje także o tym, jak duży ciężar można umieścić na sztandze. Im będzie ona cięższa, tym łatwiej będzie się uginała pod dużym obciążeniem. Właśnie z tego powodu sztanga przeznaczona do cross fitu i body pump jest cięższa.

Maksymalne obciążenie

Informuje nas o tym wskaźnik PSI. Dokładnie jest to informacja, jak duża siła może oddziaływać na sprzęt, nie uszkadzając go i trwale nie odkształcając. Im wyższy jest wskaźnik PSI, tym większy ciężar można założyć. Jest on wyrażony w kg, chociaż profesjonalną i właściwą jednostką pomiaru jest funt na cal kwadratowy. Jaki PSI zasługuje więc na szczególną uwagę? Wskaźnik powyżej 190 000 PSI jest już wystarczająco dobra, aby wykonać trening domowy, ale i w klubie fitness. Najwyższej jakości stal będzie miała wskaźnik powyżej 210 000 PSI.

Materiał, z jakiego wykonany jest sprzęt

Sztangi wykonane są najczęściej ze stali ze względu na długą żywotność i trwałość. Kluczowe jest jednak jej pokrycie. Rękawy zazwyczaj są chromowane, co wydłuża ich trwałość. Jeśli chodzi o część chwytną, to poddawana jest minimum dwóm procesom - ryflowaniu i żłobieniu. W większości przypadków mamy do czynienia z ryflowaniem standardowym o szerokości nacięcia 1,2 mm. Zwiększeniu przyczepności służy ryflowanie agresywne o szerokości nacięcia 1,5 mm. Powierzchnia pokrywana jest następnie substancjami ochronnymi. Są to m.in. oksydacja i cynkowanie.

Przykłady ćwiczeń w domu i na siłowni

Ze sztangą można wykonać praktycznie nieskończenie wiele ćwiczeń. Są te podstawowe, jak też bardziej złożone, które składają się z kilku różnych ruchów. Oto przykłady:

  martwy ciąg
  wiosłowanie
  skręty tułowia ze sztangą
  wyciskanie nad głową
  ćwiczenia na biceps
  przysiady
  rwanie

Sztanga sprawdzi się więc do ćwiczeń siłowych, modelujących, wzmacniających, ale i fitness. W naszej ofercie znajdziesz ją w różnych wariantach. Ponadto oferujemy szeroki wybór gryfów i hantli. Jest to profesjonalny sprzęt dostosowany do potrzeb osób początkujących i zaawansowanych. Z Decathlon zadbasz o formę na siłowni i w swoim domu!

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę