Pielęgnacja kopyt

23 oferty
media description
Program lojalnościowy Decathlon Zbieraj punkty i odbieraj bony!
Pędzelek z nakładką do pielęgnacji konia
Najniższa cena
Smar do kopyt jasny 2,5 ml
Najlepiej oceniany
Smar do kopyt, czarny 750 ml
Najlepiej oceniany
Olej w żelu do kopyt Ete 500 ml
Ostatnie sztuki
LEOVET Olej w żelu do kopyt Ete 500 ml

49,99 zł 69,99 zł - 20,00 zł 99,98 zł/l

Najniższa cena 69,99 zł

Preparat do pielęgnacji strzałki kopyta 125 ml
FOUGANZA Preparat do pielęgnacji strzałki kopyta 125 ml

24,99 zł 199,92 zł/l

(11)
Do zamówienia wyłącznie w formie Click&Collect 1H z odbiorem w sklepie stacjonarnym.
Dziegieć sosnowy do kopyt w aerozolu 500 ml
FOUGANZA Dziegieć sosnowy do kopyt w aerozolu 500 ml

49,99 zł 99,98 zł/l

Do zamówienia wyłącznie w formie Click&Collect 1H z odbiorem w sklepie stacjonarnym.
Spray odkażający dla koni 200 ml
LEOVET Spray odkażający dla koni 200 ml

69,99 zł 349,95 zł/l

Do zamówienia wyłącznie w formie Click&Collect 1H z odbiorem w sklepie stacjonarnym.
Pędzel START z zatyczką
 

Pielęgnacja kopyt konia – zadbaj o swojego podopiecznego

Koń oczekuje od swojego właściciela nie tylko miłości, ale też troski i codziennej pielęgnacji. Zwierzę nie jest w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Dlatego też by cieszyło się jak najlepszym zdrowiem, świetną kondycją i samopoczuciem, wiele uwagi należy poświęcać jego codziennej pielęgnacji.Szczególną uwagę powinno się poświęcać kopytom. To właśnie one trzymają na sobie ciężar zarówno zwierzęcia, jak i jeźdźca, dlatego zawsze należy upewniać się, że są one zadbane. Końskie kopyta cechują się wielowarstwową budową. Możemy tutaj wyróżnić: ścianę przednią, ścianę przedkątną, linię wodną, linię białą, podeszwę, ścianę wsporową, kąt wsporowy, piętkę, rowek, i strzałkę. Wydają się pozornie bardzo odpornym na uszkodzenia i obciążenia obszarem ciała konia. Tymczasem pod elastyczną strukturą znajduje się strefa silnie unerwiona, delikatna i wrażliwa. Dlatego kopyta należy kontrolować codziennie, a nierzadko i dwa razy dziennie. Tylko w ten sposób możemy się upewnić, że nie znalazło się w nich ciało obce lub brud, które mogą zaburzyć chód konia. Ich regularne czyszczenie pozwala usuwać róg kopytowy, a także upewnić się, że kopyto z różnych przyczyn nie zaczyna gnić.Do pielęgnacji końskich kopyt przeznaczone są specjalne preparaty, jak oleje i smary do kopyt. Jak prawidłowo się o nie troszczyć i z jakich środków najlepiej korzystać?

Codzienna pielęgnacja kopyt konia

Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja kopyt konia?Nogi konia trzeba opłukiwać po każdej przejażdżce i przy okazji sprawdzać stan kopyt. Zaglądamy pod nie także przed każdą jazdą. To dobry moment, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i użyć oleju do kopyt. Do czyszczenia wykorzystujemy kopystkę. Jej ostrą częścią usuwamy resztki podłoża, błoto i kamienie oraz inne ciała obce, które mogły zagościć tam podczas jazdy. Ważne, by czyszczenie przeprowadzić także w rowkach przy strzałce. Dokładne usunięcie zanieczyszczeń i regularne czyszczenie kopyt jest tutaj kluczowe. Ich pozostawienie w podeszwie kopyta może doprowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób.Po dokładnym ich wyczyszczeniu, kopyta płuczemy wodą i szorujemy szczoteczką, którą również znajdziesz w naszym sklepie. Na tym etapie potrzebne nam też będą smary do kopyt, które zapewniają im odpowiednią elastyczność i skutecznie je nawilżają. Musisz też pamiętać, że zdrowie i kondycja kopyt Twojego konia jest uzależniona od diety i ogólnego stanu zdrowia. Każdego dnia powinieneś dostarczać wierzchowcowi niezbędnych dla niego składników odżywczych, minerałów i witamin. Tylko w ten sposób w połączeniu z właściwą pielęgnacją pozwoli to utrzymać kopyta w dobrym stanie.Oprócz tego, jeśli Twój koń jest podkuty, powinieneś regularnie sprawdzać stan podków i pamiętać o wizytach u kowala. Dla końskich kopyt szczególnie niebezpieczne mogą okazać się źle przycięte podkowiaki, czyli gwoździe, które przytwierdzają podkowę do kopyta. Jeśli tak nie jest, należy wezwać kowala.

Ochrona i nawilżenie – oleje i smary do kopyt

Zatem jak najlepiej pielęgnować końskie kopyta? Bardzo ważne jest tutaj korzystanie z odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, które pozwolą zachować zdrowe kopyta oraz ich naturalną elastyczność.Zarówno olej do kopyt, jak również smar ma za zadanie nawilżać je, chronić przed zabrudzeniami i ewentualnymi urazami, a także dezynfekować, pozbywając się szkodliwych drobnoustrojów. Regularne stosowanie smaru i oleju do kopyt zmniejsza wyraźnie ryzyko wystąpienia wielu chorób. Natłuszczające preparaty chronią również kopyta przed nadmierną wilgocią. Musimy pamiętać o tym, że mają one bezpośredni kontakt z podłożem o bardzo różnych właściwościach.Szczególnie polecamy oleje do kopyt, które zostały stworzone na bazie naturalnych składników jak ekstrakt z arniki, lanolina czy olej awokado.

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę