Żywność liofilizowana - liofilizaty

18 ofert

Program Lojalnościowy

Dołącz do programu
Deser liofilizowany malina 50 g
FORCLAZ Deser liofilizowany malina 50 g

24,99 zł 499,80 zł/kg

U Ciebie za 2 dni
Posiłek wołowina z purée Forclaz 120 g
Innowacja
FORCLAZ Posiłek wołowina z purée Forclaz 120 g

39,99 zł 399,90 zł/kg

(3)
U Ciebie za 2 dni
Tabletki do dezynfekcji wody Javel Aqua
Najlepiej oceniany
NO BRAND Tabletki do dezynfekcji wody Javel Aqua

24,99 zł 1,25 zł/pce

(2)
Sprawdź dostępność w sklepie
 

Liofilizaty – żywność liofilizowana dla prawdziwych poszukiwaczy przygód

Podczas górskiej wędrówki i trekkingu mamy ograniczone możliwości przygotowywania posiłków. Również na biwaku nie zawsze mamy odpowiednie warunki, aby przygotować obiad składający się z węglowodanów, tłuszczów i białka w odpowiednich proporcjach – domowy obiad to dla wielu długo wyczekiwany posiłek. Kiedy do dyspozycji mamy jedynie plecak, w którym miejsca jest wystarczająco tylko na ubrania, przybory toaletowe, apteczkę, kilka akcesoriów outdoorowych oraz bidon, nie zastanawiamy się, jak zmieścić w nim jeszcze konserwy i tradycyjną żywność na całą wyprawę. Problemem jest ponadto ich przechowywanie, niektóre produkty zachowują swoją świeżość jedynie w niskiej temperaturze.

Z pomocą przychodzą liofilizaty, czyli żywność opracowaną na potrzeby outdoorowych wypraw. Początkowo były one jedzeniem kosmonautów, dzisiaj chętnie sięgają po nią alpiniści i piechurzy.

Co to jest żywność liofilizowana?

Liofilizacja jest procesem odwodnieniem substancji. Przeprowadzany jest on w wyjątkowo niskich temperaturach (- 50°C). Kolejnym etapem jest sublimacja powstałych kryształków lodu. Lód przechodzi bezpośrednio w parę, woda wymrażana jest w sposób kontrolowany i bardzo szybki. Na koniec żywność jest dosuszana w temperaturze 40 - 50°C. Tak powstaje gotowy produkt o wilgotności 1-2%.

Liofilizaty w 90% zachowują kształt, smak, aromat i barwę potrawy. To, co jednak jest w nich najcenniejszego, to obecność wszystkich witamin i składników odżywczych zawartych w daniu. To dlatego są tak doceniane przez alpinistów i entuzjastów outdooru, dla których zbilansowany posiłek to najlepsze źródło energii.

Żywność liofilozowana bez konserwantów

Bogactwo składników odżywczych i witamin bez substancji konserwujących – to kolejna ważna cecha, jaką charakteryzują się liofilizaty. Są pozbawione wody, a zatem wykazują się dużą odpornością na rozwój mikroflory. Taka żywność może być przechowywana przez kilka lat.

W ofercie Decathlon znajdziesz żywność liofiliozwaną, która jest zbilansowanymi, ale też smacznymi posiłkami. Jest łatwa w przygotowaniu, opakowanie jest szczelnie zamknięte i ma niewielką wagę, co również zawdzięczamy procesowi liofilizacji. Każde danie dostarcza odpowiednią ilość składników odżywczych, minerałów i witamin, a także zostało opracowane tak, aby zawierało właściwą ilość kalorii.

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę