Wędkarstwo karpiowe

(365)
a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Zamów i odbierz w Decathlon z darmową dostawą i odbiorem już za 1h!

Darmowy odbiór w sklepie Decathlon już za 1h!

ZOBACZ JAK TO ZROBIĆ
Kulki Caperlan Wellmix 14mm scopex 10kg
Najlepiej oceniany
CAPERLAN Kulki Caperlan Wellmix 14mm scopex 10kg

124,99 zł 12,50 zł/kg

(3)
U Ciebie za 2 dni
Rod Tripod Caperlan 500
W zestawie taniej
CAPERLAN Rod Tripod Caperlan 500

449,99 zł

(1)
U Ciebie za 2 dni
Mata karpiowa-5
Najlepiej oceniany
CAPERLAN Mata karpiowa-5

299,99 zł

(4)
U Ciebie za 2 dni
Narzuta na namiot Tanker Frontview
Najlepsza jakość i cena
Rod pod Caperlan 500 Compact
Najlepiej oceniany
CAPERLAN Rod pod Caperlan 500 Compact

269,99 zł

(1)
U Ciebie za 2 dni
MATA KARPIOWA-9
Najlepiej oceniany
CAPERLAN MATA KARPIOWA-9

379,99 zł

(3)
U Ciebie za 2 dni
Rod pod Caperlan 500
Najlepiej oceniany
CAPERLAN Rod pod Caperlan 500

329,99 zł

(1)
U Ciebie za 2 dni
 

Wędkarstwo karpiowe dla prawdziwych wojowników

Karp to ryba wszystkożerna, żywi się m.in. rakami czy małżami, ale głównie jego pokarmem są małe owady, glony. To ryba o mocnym charakterze, która gotowa jest podjąć każdą walkę. Jest zdecydowana, przebiegła i silna. To jedna z tych ryb, która nie odpuszcza do samego końca. Kiedy już trzyma haczyk z przynętą, trzeba mnóstwo siły, aby go wyjąć. Może dlatego wędkarstwo karpiowe jest w Polsce tak popularne. Czy chodzi o charakterną rybę, która za każdym razem wyzywa wędkarza na pojedynek?

Wędkarstwo karpiowe – jaki sprzęt?

Karp, pomimo że trudny do złowienia, jest bardzo elastyczny, jeżeli chodzi o metodę łowienia. W wędkarstwie karpiowym stosuje się kilka metod – powierzchniową, spławikową i gruntową. Karp jest silny, a więc potrzebować będziesz mocnego i solidnego wędziska, aby podczas walki nie zostało uszkodzone. Klasyczne karpiowe wędki mają 3,6 m i 3,9 m. Jeżeli interesują Cię dalekie rzuty, wybierz wariant drugi. Musisz jednak wiedzieć, że dłuższe wędki są lepsze do łowienia z rzutu, pod warunkiem, że są odpowiednio sztywne, a ich krzywa ugięcia wynosi 3 do 3,5 lbs. Typowym wędziskiem do rzutu jest wędka 13 ft, 3,5 lbs o akcji szczytowej. Przyda Ci się też kołowrotek ze stałą szpulą, najlepiej z wolnym biegiem. On również musi mieć wzmocnioną konstrukcję. Jeżeli chodzi o żyłkę, to najlepiej mieć jej co najmniej 250 m. Polecane są duże kołowrotki z pojemną szpulą, które mogą pomieścić nawet 500 m żyłki o średnicy 0,30 – 0,35 mm. W Twoim zestawie nie może zabraknąć ponadto haczyków, ciężarków i zestawów końcowych, wykonanych z różnych materiałów z miękkiej plecionki, plecionki w otulinie czy fluorocarbonu.

>

Technika łowienia karpia

Jeżeli wybierzesz metodę spławikową, to kiedy karp bierze, dostrzeżesz gwałtowne ruchy spławika. Gdy już sygnalizator całkowicie się zanurzy, trzeba zacinać. Zdecydowałeś się na metodę gruntową? W takim przypadku musisz poczekać, aż karp zacznie uciekać z przechwyconą przynętą. Wędkarstwo karpiowe to też połowy metodą powierzchniową. Przynętę podajemy wtedy w kuli wodnej lub używamy zestawów końcowych zig rig, które unoszą się na wodzie. Gdy zdecydujesz się na tą technikę połowu karpi, warto zanęcić miejsce pływającym pelletem, aby zachęcić ryby do pobierania pokarmu z powierzchni.

Jesteś zdecydowany podjąć walkę z dużym karpiem? Sprawdź w sklepie Decathlon, czy nie potrzebujesz jeszcze jakiegoś sprzętu, który pomoże Ci pokonać przeciwnika i wyjść z tej walki zwycięsko.

Idealny prezent na każdą okazję

Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł

zamów e-kartę