Raki

30 ofert

Program Lojalnościowy

Dołącz do programu
Raki Petzl Vasak
Najlepiej oceniany
PETZL Raki Petzl Vasak

599,99 zł

(1)
Sprawdź dostępność w sklepie
Ochraniacz raków
Najniższa cena
SIMOND Ochraniacz raków

49,99 zł

(1)
Sprawdź dostępność w sklepie
 

Raki – wgryź się w śnieg i lód!

Nawet jeżeli jest lato, ale Ty masz przed sobą szczyt o wysokości sięgającej powyżej 4 000 m n.p.m., możesz być pewien, że na pewnej wysokości skaliste podłoże o szarym zabarwieniu zamieni się w warstwę lodu pokrytą śniegiem. Strome podejście, śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność tego, co tak naprawdę znajduje się pod białą warstwą puchu, to trudne wyzwanie dla każdego alpinisty. Aby nie dać się pokonać wysokogórskiej aurze, będą Ci potrzebne raki. To specjalne nakładki na buty, przystosowane do chodzenia po śniegu i lodzie. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów w zależności od przeznaczenia, warunków, w jakich będą używane, oraz sposobu zakładania. W wyższych partiach gór, gdzie możesz być pewien białej, mroźnej zimy, raki muszą być wyjątkowo solidne oraz bardzo skuteczne.

Raki do trekkingu po zmrożonym lodzie i wspinaczki lodowej

Takich raków potrzebujesz. Ich wyjątkowość polega na obecności ułożonych poziomo zębów. Sprawdzą się doskonale, jeżeli planujesz wyprawę po stosunkowo miękkim lodzie. W przypadku wspinaczki lodowej znacznie lepszą opcją będą raki z zębami ułożonymi pionowo. Wykazują one większą skuteczność penetracji lodu, ale też są twardsze i bardziej wytrzymałe.

Raki dzielimy także na półsztywne oraz sztywne. Pierwszy wariant jest bardziej elastyczny, polecamy go na trekking zimą i pokonywanie długich tras po śniegu. Sztywne z kolei są przeznaczone do wspinania się po lodzie. Alpiniści niekiedy mają w swoim plecaku oba rodzaje raków.

Jak mocować raki do butów?

Istnieje kilka rodzajów raków z różnym systemem mocowania. Do alpinistyki z pewnością nie nadaje się najprostsza ich forma, czyli raki paskowe. Pasują praktycznie do każdego buta, ale nie zapewniają stabilności stopom. Do wspinaczki wysokogórskiej polecamy zdecydowanie raki półautomatyczne lub automatyczne. Półautomatyczne są połączeniem dwóch rodzajów raków automatycznych z tyłu z koszykowymi z przodu. Najskuteczniejszym systemem mocowania jest automat. Aby jednak z niego korzystać, musisz mieć specjalne, kompatybilne z nimi obuwie.

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę