Sprzęt cumowniczy, kotwice

(12)
a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Zamów i odbierz w Decathlon z darmową dostawą i odbiorem już za 1h!

Darmowy odbiór w sklepie Decathlon już za 1h!

ZOBACZ JAK TO ZROBIĆ
Gaśnica proszkowa do łodzi (ABC) 1 kg
PLASTIMO Gaśnica proszkowa do łodzi (ABC) 1 kg

89,99 zł

Brak zapasu online, produkt dostępny tylko w sklepach stacjonarnych.
 

Kotwice – podstawowe wyposażenie każdego jachtu

Bez niej nie popłyniesz! A na pewno nie powinieneś. Kotwica należy do podstawowego wyposażenia każdej jednostki pływającej. Dzięki niej możliwe jest jej unieruchomienie na wodzie. W tym celu należy kotwice zaczepić o dno. Na pewno przyda się podczas niekorzystnych warunków pogodowych, a jak wiadomo, woda na morzu i jeziorze lubi się zmieniać. Kotwica pomoże Ci przycumować w porcie, który nie jest wyposażony w boję cumowniczą. Wyróżnić możemy kilka rodzajów kotwic. Warto je znać, aby wybrać tę właściwą.

Kotwica a rodzaj podłoża

Każdy rodzaj kotwicy inaczej zachowuje się na konkretnym podłożu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie jej do warunków, w jakich pływamy. Kotwica Danfortha szybko zagnieżdża się w dnie żwirowym, jednak po osiągnieciu naprężenia na łańcuchu 120 kg zaczyna „ciągnąć się” po dnie. Szybko i skutecznie zagłębia się w dni gliniastym, piaszczystym i przede wszystkim błotnistym. Kotwica Claw może mieć problem z podłożem gliniastym, stabilnie utrzymuje jednostkę w podłożu błotnistym. W przypadku podłoża żwirowego dobrze sprawdzi się kotwica delta, która również utrzymuje dobrze jednostkę w podłożu piaszczystym.

Do małych żaglówek polecamy z kolei kotwicę czterołapową. Jest bardzo praktyczna, łatwo się ją składa oraz przechowuje. Wyposażona została w obrotowy pierścień, który skutecznie blokuje kotwicę w pozycji zamkniętej i otwartej.

Idealny prezent na każdą okazję

Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł

zamów e-kartę