Przekąska na diecie – czy ona w ogóle może być zdrowa?
Jedną z głównych zasad zdrowego zdrowego odżywiania, o której słyszy się niemal cały czas, jest spożywanie zbilansowanych posiłków w mniejszych porcjach, tak aby w swoim jadłospisie mieć od 3 do 5 posiłków dziennie. Dynamiczny tryb życia i ogrom obowiązków sprawiają jednak, że nie zawsze łatwo utrzymać zdrowe nawyki. Gdy zaś w końcu odezwie się głód, ludzie sięgają po niezdrowe przekąski dostępne „na już” – czasami z braku laku, czasami z braku sił.
To właśnie dlatego dla wielu szybka fit przekąska może brzmieć jak oksymoron. Okazuje się jednak, że problemem nie jest nawet sam fakt sięgania po przegryzki między posiłkami, a ich forma. Wiele popularnych przekąsek posiada bowiem dużo węglowodanów prostych, które nie tylko są kaloryczne, ale na dodatek nie dostarczają Twojemu ciału wielu wartości odżywczych. Oferują tylko chwilowe uczucie sytości, które zresztą szybko znika.
Jeśli znajdujesz się na diecie odchudzającej, stawiasz na redukcję tkanki tłuszczowej lub w jakikolwiek inny sposób dążysz do uzyskania wymarzonej wagi, warto stawiać na zbilansowane posiłki. Odpowiednio przygotowane lub dobrane do Twoich potrzeb zdrowe przekąski w ciągu dnia mogą być wsparciem w wysiłkach i realnie pomagać Ci w osiąganiu swoich celów. Nie tylko pomogą bowiem zabić głód, ale przy okazji nie będą bombą kalorii i dostarczą Twojemu ciału kluczowych składników odżywczych na przykład witaminy, minerały czy błonnik.
Przekąski na odchudzanie mogą również bez przeszkód pełnić formę jednego z pięciu codziennych posiłków. Możesz dla przykładu przygotować sobie zawczasu zdrowe drugie śniadanie lub podwieczorek, a złe nawyki związane z podjadaniem zamienić na kolejny element zdrowego stylu życia.