ludzie pływający na stand up paddle

Rodzaje wioseł. Jakie wiosło do deski SUP?

Jaki rodzaj wiosła należy wybrać do deski SUP? Czym różnią się między sobą poszczególne pagaje? Sprawdź kryteria wyboru wiosła do SUP.

Każdy sport wodny, opierający się na wiosłowaniu, wymaga innego rodzaju wiosła. Pływanie na desce stand up paddle wymaga wiosła jednopiórowego, nazywanego pagajem. Jednak przeznaczenia wiosła nie jest jedynym kryterium wyboru pagaja. Jak wybrać wiosło do deski SUP? Na jakie parametry należy zwracać uwagę?

Czym jest pagaj?

Pagaj jest to jednopiórowe wiosło o prostej konstrukcji, może być składane bądź nie. To właśnie pagajem wiosłuje się podczas pływania na desce SUP. W zależności od sposobu pływania wybieramy konkretny rodzaj wiosła.

Na desce SUP można pływać sportowo, rekreacyjnie albo wyczynowo (surfing). Można nawet wypłynąć na płytką wodę tylko po to, aby ćwiczyć jogę na mniej stabilnym podłożu niż ziemia. W zależności od potrzeb należy wybrać odpowiedni rodzaj wiosła, ponieważ nie wszystkie pagaje są takie same! Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru rodzaju wiosła do pływania na desce stand up paddle.

mężczyzna płynący na desce SUP  w kamizelce asekuracyjnej z wiosłem w dłoni

Jak wybrać wiosło do SUP? Po pierwsze: materiał wiosła

Wiosło SUP może być wyprodukowane z:
- Aluminium – to najtańsza wersja wiosła do deski SUP. Charakteryzuje się dużą sztywnością i wytrzymałością. Jego wadą jest waga – takie wiosło jest po prostu ciężkie.
- Włókna węglowego – to najdroższa opcja. Jest tak samo wytrzymałe jak wiosło z aluminium, ale jest znacznie lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.
- Mieszanki kilku materiałów – mowa tu o wiosłach kompozytowych. Jest to kompromis między ceną a jakością i wagą. Wiosło kompozytowe może być wykonane m.in. z drewna albo włókna szklanego.

Podczas wyboru deski SUP warto zapytać specjalistę (instruktora, sprzedawcę specjalizującego się w stand up paddle lub osobę, która ma już doświadczenie w pływaniu na desce z wiosłem), które wiosło będzie najlepsze dla początkujących.

kobieta i mężczyzna trzymający pagaj na desce SUP

Jakie wiosło do SUP – ilu częściowy pagaj wybrać?

Dla wygody w przenoszeniu sprzętu warto kupić deskę pneumatyczną – wystarczy tylko nauczyć się, jak spakować pompowany SUP w poprawny sposób. Można także kupić składane wiosło – taki zestaw zapewnia surferowi pełną mobilność.

Pagaje do stand up paddle dzielą się również na:

- Jednoczęściowe – najbardziej sztywne, nie można ich składać.

- Dwuczęściowe – posiadają mechanizmy pozwalające na zmianę długości rączki, w tym przypadku można dopasować długość wiosła do  swojego wzrostu (nie trzeba kupować wiosła idealnie dobranego pod wzrost, jak w przypadku jednoczęściowego pagaja).

- Trzyczęściowe - posiadają mechanizm pozwalający na zmianę długości rączki oraz dodatkowe łączenie. Można rozłożyć wiosło na trzy części. To pagaj o najmniejszej sztywności.

Jak wybrać długość wiosła SUP? Należy dodać do swojego wzrostu ok. 25 cm. Najbezpieczniejszą opcją są wiosła, które można jeszcze skrócić albo wydłużyć w razie potrzeby, a więc składane.

Jakie pióro powinno mieć wiosło SUP?

Rozmiar pióra także ma znaczenie. Nie ma jednak uniwersalnych zasad doboru wielkości pióra, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Duże pióra generują większą moc, więc najczęściej wybierane są przez profesjonalnych surferów, którym zależy na szybkości i mocnych wrażeniach. Z kolei mniejsze pióra polecane są osobom, które chcą wypływać na spokojne wycieczki.

Oprócz wiosła do SUP należy pamiętać o kupnie statecznika oraz smyczy na kostkę. Leash jest potrzebny, aby w razie wywrotki nie zgubić deski. Każdy, kto słabo pływa, powinien mieć na SUP-ie również kamizelkę asekuracyjną.

Przeczytaj także

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Jak pływać na desce SUP? Wszystko co musisz wiedzieć!

Deska do pływania to sprzęt pozwalający na doskonałą rekreację. Jak wygląda pływanie na desce SUP? Przekonaj się, że to wcale nie jest trudne!

mężczyzna płynący na desce stand up padle

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to znaczy? Skrót odnosi się do nazwy sportu stand up paddling, czyli do pływania na desce na stojąco. Kto może pływać na SUP-ie?

kobieta płynąca na desce stand up paddle

Jak dobrać deskę SUP? Kryteria wyboru deski stand up paddle

Jaka deska SUP dla początkujących, a jaka dla zaawansowanych surferów? Jak dobrać deskę do swojej wagi? Dowiedz się jak wybrać deskę SUP!

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać?

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie