Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Jak wybrać buty do biegania?

Chcesz dobrać odpowiednie buty do biegania? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Pozwolą Ci dokonać odpowiedniego wyboru butów do biegania, dzięki czemu będziesz mógł/mogła czerpać jeszcze większą przyjemność z uprawiania tego cudownego sportu!

Jak wybrać buty do biegania?

Wybierając dla siebie odpowiednie buty do biegania powinieneś/powinnaś odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

Po jakiej nawierzchni będziesz biegać?

Buty do biegania po utwardzonych nawierzchniach. Sprawdzą się do biegania po szosie, asfalcie, kostce brukowej itp. nawierzchniach. Obuwie tego charakteryzuje się amortyzacją i oddychalną cholewką.

Buty do biegania w terenie. Sprawdzą się znakomicie w górach czy lesie. Bieżnik butów jest zwykle bardziej agresywny, tj. posiada wypustki/kolce, które sprawiają, że but lepiej trzyma się podłoża. Cholewka buta jest grubsza, bardziej wytrzymała i dobrze chroni przez otarciami podczas biegania w terenie.

Buty lekkoatletyczne. Najbardziej charakterystyczne są kolce lekkoatletyczne. Te są przede wszystkim wyposażone w metalowe kolce (o różnych długościach), które pomagają trzymać się podłoża. Tego typu obuwie jest zdecydowanie lżejsze aniżeli pozostałe typy obuwia.

Jak często będziesz biegać?

Od czasu do czasu. Twoją motywacją jest przede wszystkim przyjemność, czerpanie radości z biegania. Bieganie jest jedną z aktywności ruchowych, którą prawdopodobnie uprawiasz. Produkty dla tego typu użytkownika powinny być przede wszystkim komfortowe i dobrze się prezentować.

Regularnie. Masz swoje biegowe cele do których konsekwentnie dążysz. Wiesz, że bieganie to nie tylko radość i przyjemność, ale też systematyczna praca nad ciałem i psychiką. Dlatego potrzebujesz produktów, które są posiadają systemy technologiczne, podnoszące poziom amortyzacji lub dynamiki obuwia.

Ile ważysz?

Pamiętaj, że im jesteś cięższym biegaczem/biegaczką (>80 kg mężczyźni, >65 kg kobiety), tym Twój but powinien być lepiej amortyzowany. Podniesie to poziom ochrony mięśni i stawów.

Pamiętaj!

Nawet najbardziej zaawansowane buty do biegania nie uchronią Cię przed urazami/kontuzjami, jeśli nie zadbasz kompleksowo o swoje bieganie. Nie zapominaj o rozgrzewce, prawidłowym odżywianiu, zbalansowanym i przemyślanym treningu czy regeneracji.

To bardzo ważne!