Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

JAK WYBRAĆ BUTY DO PIŁKI NOŻNEJ?

 

 

 

Podczas gry w piłkę koniecznie musisz mieć odpowiednie buty, dostosowane do nawierzchni, na której zamierzasz grać. Pozwoli Ci to uniknąć kontuzji oraz zapewnisz sobie optymalny komfort gry.
Wybór buta piłkarskiego odbywa się zgodnie z dwoma kryteriami. Pierwszy dotyczy nawierzchni na której będziesz grał/a, a więc wybierz dobry rodzaj podeszwy. Drugi natomiast dotyczy materiału z jakiego but jest wykonany. Między skórą, a materiałem syntetycznym jest ogromna różnica zarówno w grze, jak i pielęgnacji.
Jaki rodzaj obuwia wybrać do konkretnego boiska? Odkryj nasze wskazówki poniżej, a następnie dokonaj wyboru.
KIPSTA oferuje pełną gamę butów odpowiadających na konkretne potrzeby każdego rodzaju podłoża:

Jakie buty wybrać na naturalną trawę?

KORKI LANKI

Przeznaczone są wyłącznie do gry na naturalnej – suchej trawie. Plastikowe lub gumowe korki umieszczone punktowo na podeszwie odpowiedzialne są za jak najlepszą przyczepność, zwinność, dynamikę oraz ogólny komfort gry. Jest ich dużo mniej, a także są zdecydowanie dłuższe od żwirówek. Związane jest to z tym, iż naturana trawa jest zdecydowanie bardziej miękkim podłożem i korek musi być dłuższy, aby wejść w murawę i zapewnić dobrą przyczepność oraz uniknąć ślizgania się. Ich kształt także ma znaczenie. Dobiera się je pod względem pozycji na boisku. Czym większa liczba okrągłych korków, tym będziemy mieli lepszą zwinność oraz zwrotność, która jest niezbędna zawodnikom grającym ofensywnie. Dla obrońców i grających defensywnie dodaje się kanciaste korki, które mają ułatwić zastawianie się i lepiej trzymać podłoża.

Zobacz wszystkie korki lanki

Jakie buty wybrać na grząską murawę?

KORKI SG (soft ground)

Kiedy mamy treningi bądź mecze na naturalnym, ale nasączonym wodą boisku potrzebujemy jeszcze większej przyczepności i stabilizacji. Zapewnić nam to mogą korki SG, które są dedykowane do takich warunków. Są one jeszcze dłuższe, często z metalowymi końcówkami, wszystko dla jeszcze lepszej stabilności na grząskiej murawie.

Zobacz wszystkie korki SG

Jakie buty wybrać na orlika?

TURFY

Struktura boisk orlikowych jest bardzo twarda, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie buty. Do takich nawierzchni stworzone zostały korki, które określamy jako turfy, bądź żwirówki. Charakteryzują się one bardzo dużą ilością drobnych koreczków rozmieszczonych na całej podeszwie, które mają za zadanie zapewniać optymalną przyczepność oraz zwrotność. Ich liczba oraz rozłożenie nie jest przypadkowe, gdyż ciężar ciała podczas gry jest rozkładany na całą stopę, a nie punktowo jak w przypadku zwykłych korków. Tradycyjne lanki wyposażone są w twarde, długie korki, które mogłyby spowodować uraz w postaci odcisków czy naciągnięć mięśni. Kilka modeli turfów w ofercie Decathlon posiada dodatkowo wstawki z pianki EVA, które mają za zadanie zapewnić nam jeszcze lepszą amortyzację podczas poruszania się po boisku. Komfort gry jest także nieporównywalnie większy jeśli dopasujemy odpowiedni but do odpowiedniego boiska. Turfy nie będą najlepszym rozwiązaniem natomiast na naturalną trawę, ponieważ ich korki są zdecydowanie za krótkie, aby zapewnić dobrą przyczepność na miękkiej, tradycyjnej murawie, co może zakończyć się dyskomfortem podczas gry, a nawet kontuzją.

Zobacz wszystkie turfy

Jakie buty wybrać na halę?

HALÓWKI

Najlepszą alternatywą na grę w zimę, czy chociażby dla urozmaicenia zewnętrznego futbolu jest hala. Wymaga ona natomiast bardzo specyficznego, dobrze dobranego obuwia. Muszą być one na płaskiej, z dobrą przyczepnością kauczukowej lub gumowej podeszwie. Najlepiej, jeśli posiadają dobrej jakości wkładkę oraz zewnętrzną piankę amortyzującą. Amortyzacja jest po przyczepności drugą najważniejszą rzeczą w bucie halowym. Powoduje to fakt, że hala jest bardzo twarda i nasze mięśnie oraz stawy muszą mieć jak najlepszy komfort, abyśmy nie doznali żadnej kontuzji. Niektórzy użytkownicy wybierają do gry na hali żwirówki. Turfy mimo, iż mają drobne, to jednak korki, które w styczności z halą bardzo obciążają nam mięśnie i stopy. Szczególnie u dzieci, kiedy są na etapie rozwoju ciała. Turfy także będą pozostawiały ślady na parkiecie, gdyż nie są jak halówki tworzone z kauczuków/gum nie brudzących.

Zobacz wszystkie halówki