Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Jak wybrać główną linkę wędkarską?

Wstecz
  1. Jak wybrać
  2. główną linkę wędkarską
Co nawinąć na szpulę kołowrotka jako linkę główną?
Żyłkę, plecionkę, a może fluorocarbon?

Jak wybrać żyłkę wędkarską?

Żyłka wędkarska

Jest najbardziej uniwersalna z linek głównych, znajduje ona zastosowanie w większości wędkarskich metod połowu ryb. Dzięki swojej elastyczności wybacza ona błędy wędkarza podczasu holu ryby, która gwałtownie porusza głową. Dzięki tej właściwości jest ona zalecana dla początkujących wędkarzy.

Żyłki wędkarskie projektowane są tak, aby były coraz bardziej wyrzymałe na przetarcia o roślinność podwodną, skały i inne obiekty znajdujące się w wodzie. Dzięki swojej gładkości oraz okrągłemu przekrojowi pozwalają one na dalekie wyrzuty.

Pamiętaj

Im mniejsza średnica żyłki, tym jej mniejsza wytrzymałość liniowa. Marka Caperlan należy do stowarzyszenia EFTTA, co oznacza, że dane o wytrzymałości linowej żyłki wędkarskiej są potwierdzone testami. Pamiętaj, że węzeł obniża wytrzymałość żyłki w miejscu wiązania.

Zobacz ofertę żyłek wędkarskich

Jak wybrać plecionkę wędkarską?

Plecionka

Jak sama nazwa wskazuje plecionka jest to splot włókien, który cechuje się dużą wytrzymałością liniową w stosunku do jej średnicy. Plecionka ma zerową rozciągliwość przez, co nie wybacza ona błędów wędkarza podczas holu ryby, ale za to pozwala lepiej poczuć rybę na końcu zestawu.

Plecionki najczęściej używa się wędkarstwie spinningowym, ale również wykorzystywana jest ona tam gdzie potrzebna jest duża wytrzymałość i bezpośredni kontakt z rybą.

Plecionka składa się z pojedyńczych włókien. 8 spolotowa plecionka będzie bardziej miękka, niż 4 splotowa plecionka oraz oferuje ona większą wyrzymałość, a także zasięg wyrzutów.

Pamiętaj

Plecionka o jaskrawym kolorze ułatwi Ci dobrą widoczność linki wchodzącej do wody niezależnie od strefy połowu. Może Ci to pozowlić na obeserwację brań poprzez zluzowanie lub przesunięcie plecionki nad lustrem wody.

Zobacz ofertę plecionek wędkarskich

Jak wybrać fluorocarbon?

Fluorocarbon

Fluorocarbon ze względu na swoją sztywność nie jest używany jako główna linka na szpuli kołowrotka. Jego walory wykorzystuje się głównie w zestawach końcowych zarówno do połowu drapieżników jak i ryb spokojnego żeru.

Flurocarbon opórcz swojej sztywności charakteryzuje się bardzo dużą wyrzymałością na przetarcie oraz na przecięcie. Dodatkowo jest on niewidoczny dla ryb ze względu na współczynnik załamania światła zbliżony do wody.

Pamiętaj

Pomimo tego, że fluorocarbon jest wyrzymały i wykorzystuje się go w zestawach końcowych do połowu drapieżników, miej na uwadze, że zęby szczupaka są na tyle ostre, że przetną flurocarbon. W takich przypadkach stosuj przypony z materiałów stalowych, które nie poddadzą się zębom drapieżników.

Zobacz ofertę flurocarbonów