Jak wybrać rower dla dziecka?

Najważniejszym parametrem przy wyborze roweru jest jego wielkość, którą dobiera się do wzrostu użytkownika. Drugą kwestią jest wiek dziecka, z którego z kolei często wynika poziom zaawansowania – tj. czy dziecko dopiero uczy się jeździć, jeździ, ale potrzebuje kółek bocznych, a może jazdę ma opanowaną i potrzebuje po prostu większego roweru.
Dalej należy zwrócić uwagę na wyposażenie roweru. W zależności od wielkości rowerków będziemy wybierali na przykład pomiędzy rowerkami z przerzutkami lub bez, z błotnikami lub bez, etc... . Po rozważeniu wszystkiego wybrać należy spośród:
Rowerów dla maluchów Rowerów biegowych Rowerów 14" Rowerów 16" Rowerów 20" Rowerów 24" Rowerów BMX

Jak wybrać rower dla malucha?

Dla kogo?

Rowery dla maluchów przeznaczone są dla najmniejszych dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z rowerem. Stanowią one idealne rozwiązanie do nauki kierowania i pedałowania.

Jak wybrać rozmiar?

Rowery dla maluchów przeznaczone są dla dzieci o wzroście od 75 do 95 centymetrów, a więc orientacyjnie w wieku od około roku do 3 lat.

Różnice pomiędzy modelami

Wyższe modele wyposażone są w dodatkowe akcesoria takie, jak torba zintegrowana z drążkiem do prowadzenia dziecka, albo dodatkowa barierka zapewniająca większe bezpieczeństwo malucha.

Zobacz ofertę rowerów dla maluchów
rower maluchy

Jak wybrać rower biegowy?

Dla kogo?

Rowery biegowe przeznaczone są dla najmniejszych dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z rowerem. Rowerki takie idealnie nadają się do opanowania umiejętności utrzymywania równowagi. Często dzieci, które po rowerkach biegowych przesiadają się na większe rowery, nie potrzebują już korzystać z kółek bocznych.

Jak wybrać rozmiar?

Rowerki biegowe przystosowane są dla dzieci o wzroście w granicach 85 – 100 cm, czyli w wieku od 2 do 4 lat.

Różnice pomiędzy modelami

Wyższe modele rowerów biegowych wyposażone są w hamulec na kierownicy, a także charakteryzują się szerszą paletą kolorów do wyboru.

Zobacz ofertę rowerów biegowych
rower biegowy

Jak wybrać rower 14"?

Dla kogo?

Rowery 14” przeznaczone są dla dzieci, które dopiero zaczynają jeździć na rowerze. Często jest to kolejny krok po rowerach dla maluchów lub rowerach biegowych. 14-calowe rowery wyposażone są w kółka do jazdy bocznej, które usprawniają proces nauki.

Jak wybrać rower?

Rowery 14” są odpowiednie dla dzieci o wzroście od 90 do 105 cm, czyli w wieku mniej więcej 3 – 5 lat.

Różnice pomiędzy modelami

Wyższe modele rowerów 14” wyposażone są dodatkowo w błotniki.

Zobacz ofertę rowerów 14"
rower 14 cali

Jak wybrać rower 16"?

Dla kogo?

Rowery 16” przeznaczone są dla dzieci kontynuujących proces nauki jazdy na rowerze. Często jest to pierwszy rower, na którym dzieci jeżdżą bez bocznych kółek.

Jak wybrać rower?

Rowery 16” są odpowiednie dla dzieci o wzroście od 105 do 120 cm, a więc orientacyjnie w wieku od 4 do 6 lat.

Różnice pomiędzy modelami

Wyższe modele rowerów 16” wyposażone są w dodatkowe akcesoria w postaci błotników oraz stopki do oparcia roweru.

Zobacz ofertę rowerów 16"
rower 16 cali

Jak wybrać rower 20"?

Dla kogo?

Rowery 20” często są pierwszymi „dorosłymi” rowerami naszych pociech. W rowerach tych zwyczajowo nie stosuje się już kółek bocznych, a wiele modeli wyposażonych jest w przerzutki.

Jak wybrać rower?

Rowery 20” są odpowiednie dla dzieci o wzroście od 120 do 135 cm, a więc orientacyjnie w wieku od 6 do 8 lat.

Różnice pomiędzy modelami

Wyższe modele rowerów z tego segmentu wyposażone są w wiele dodatkowych elementów. Od przerzutek oraz amortyzatorów, przez błotniki i stopki, aż po bagażniki czy torby.

Zobacz ofertę rowerów 20"
rower 20 cali

Jak wybrać rower 24"?

Dla kogo?

Rowery 24” to kolejny etap w przygodzie dzieci z rowerami. Rowery te zawsze posiadają przerzutki i są ostatnim krokiem przed przesiadką na rowery dla dorosłych.

Jak wybrać rower?

Rowery 24” są odpowiednie dla dzieci o wzroście od 135 do 155 cm, a więc orientacyjnie w wieku od 8 do 12 lat.

Różnice pomiędzy modelami

Modele rowerów 24” różnią się między sobą elementami wyposażenia. Wyższe modele standardowo mogą mieć zamontowane przednią przerzutkę, amortyzator, a nawet mogą różnić się materiałem wykonania ramy. Inne elementy, w które mogą być wyposażone droższe modele to np. błotniki, stopki, bagażniki, dynamo, albo hamulce tarczowe.

Zobacz ofertę rowerów 24"
rower 24 cale

Jak wybrać rower BMX dla dziecka?

Dla kogo?

BMX-y przeznaczone są do wykonywania różnego rodzaju tricków, nie zaś do codziennego użytku jako środek transportu. Oferta BMX-ów w Decathlon skierowana jest do dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą odmianą kolarstwa.

Jak wybrać rower?

BMXy z oferty Decathlon przeznaczone są dla dzieci w wieku od około 7 do 15 lat, mierzących od 120 do 165 centymetrów wzrostu.

Różnice pomiędzy modelami

Rowery takie charakteryzują się bardzo uproszczoną konstrukcją ramy, która jest jednocześnie odpowiednio wzmocniona w najważniejszych miejscach, co zwiększa jej wytrzymałość podczas skakania. BMX-y nie są wyposażone w amortyzatory ani przerzutki, co również pozytywnie wpływa na ich wytrzymałość. Modele różnią się między sobą tym, do jakich dzieci są kierowane (ze względu na wzrost).

Zobacz ofertę rowerów BMX
rower BMX dla dziecka
Kaski dla dzieci