Psychobiotyk
Unikalna kompozycja 6 szczepów bakterii probiotycznych.
Psychobiotyk to przemyślana formuła 6 szczepów bakterii probiotycznych, które mogą mieć korzystny wpływ u osób zmagających się ze zmęczeniem, zespołem jelita drażliwego oraz depresją. Specjaliści zajmujący się badaniem tych schorzeń zauważyli, że istnieje wyraźny związek pomiędzy dietą i samopoczuciem, a badania jakie przeprowadzono potwierdzają, że ważną rolę w tym procesie odgrywają bakterie bytujące w jelitach. Wykazano istnienie osi mózgowo-jelitowej, która to za pośrednictwem sieci neuronów łączy centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. To dało początek nowej gałęzi nauki o żywieniu – dietetyki psychiatrycznej.
Lactobacillus i Bifidobacterium to rodzaje bakterii probiotycznych, które aktywnie wydzielają neuroprzekaźnik GABA (kwas gamma-aminomasłowy), którego niedobór jest związany z występowaniem depresji. Jako ciekawostkę można tutaj wspomnieć o tym, że konsumpcja gorzkiej czekolady prowadzi do wzrostu ilości obu rodzin bakterii w jelitach poprzez prebiotyczne działanie zawartych w niej polifenoli.
Lactobacillus rhamnosus redukuje również uczucie lęku.
Lactobacillus helveticus i Bifidobacterium longum z kolei mają wpływ na redukcję poziomu kortyzolu – „hormonu stresu”, którego wysoki poziom towarzyszy objawom depresji. Wspomniane szczepy powodują także zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.
Bifidobacterium infantis jest w stanie wpłynąć na poziom serotoniny w organizmie. Niektóre szczepy bakterii są zdolne produkować inne neuroprzekaźniki, takie jak noradrenalina czy dopamina.
Lactobacillus reuteri ma wpływ na poprawę samopoczucia, wyglądu i ogólnego stanu zdrowia oraz zwiększenie poziomu oksytocyny.
Bifidobacterium infantis, Lactobacillus reuteri oraz kilka innych szczepów bakterii probiotycznych zmniejszają stan zapalny w organizmie, które zwykle współwystępują z depresją. Odpowiadają one także za kontrolę apetytu poprzez zwiększenie stężenia hormonu leptyny i hamowanie wydzielania greliny, co powoduje wysłanie sygnału sytości do mózgu.
Lactobacillus acidophilus ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie receptorów kannabinoidów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za regulację percepcji bólu. Bakteria powszechnie występuje w jogurcie, kapuście kiszonej oraz kimchi.
Warto wspomnieć, że produkt występuje w postaci kapsułek dojelitowych, odpornych na działanie niskiego pH żołądka, co pozwala bezpiecznie dotrzeć bakteriom do miejsca ich docelowego działania. Sposób spożycia: 1 kapsułkę popić 200ml wody. Nie przekraczać dziennej zalecanej porcji do spożycia.