Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Sztylpy i czapsy

10 artykuł artykułów

Sortuj

 

Sztylpy i czapsy – noś do sztybletów!

Jeźdźcy do wyboru mają dwa rodzaje obuwia. Są to klasyczne oficerki jeździeckie z wysoką cholewką, zapewniającą skuteczną ochronę łydki przed otarciami i urazami. Krótszym wariantem butów do jazdy konnej są sztyblety, które nie zakrywają łydki, a ich cholewka sięga za kostkę. Aby również one dobrze chroniły łydkę, należy połączyć je ze sztylpami lub czapsami. To akcesoria, która sprawiają, że noga jest bardziej stabilna, lepiej usztywniona. Czapsy i sztylpy często są traktowane jako te same ochraniacze. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Czapsy są bardziej miękkie, w związku z czym dobrze dopasowują się do nogi, jednak przez swoją elastyczność zapewniają mniejszą stabilność. Mogą sięgać do pachwiny, zakrywając całą nogę. Sztylpy z kolei mają jednolitą budową (w czapsach naszywane są dodatkowe łaty od wewnętrznej strony). Są twardsze i tym samym mniej podatne na ruchy.

Idealnie dopasowane sztylpy

Aby spełniły swoją funkcję, muszą odpowiednio przylegać do nogi, nie mogą być za szerokie i za wąskie. Przed ich zakupem należy zatem zmierzyć obwód łydki w najszerszym jej miejscu. Pomiaru dokonujemy zawsze w założonych bryczesach i podkolanówkach, dzięki czemu unikniemy „zakłamania” realnego wyniku. Nie uciskaj nogi, ale też nie pozostawiaj niepotrzebnego luzu. Sztylpy muszą również mieć odpowiednią wysokość, a więc zmierz nie tylko obwód łydki, ale również jej wysokość. Nie zostawiaj luzu pod kolanem, a jeżeli mierzysz stopę od kostki, zostaw jeszcze ok. 1-2 cm pod kolanem.

Z czego wykonane są sztylpy i czapsy

Tradycyjne oczywiście z naturalnej skóry i to one wykazują się największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i są solidniejsze od swoich syntetycznych odpowiedników. Drugi wariant również będzie dobrym wyborem, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na sztylpy lub czapsy o solidnym szyciu i z dodatkowymi wzmocnieniami.

Wybierając sztyblety, koniecznie wyposaż się również w sztylpy lub czapsy. Dzięki temu stworzysz kompletny zestaw, spełniający funkcję klasycznych oficerek.