Kołowrotki spinningowe

25 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

Kołowrotek spinningowy – czym „kręci” spinningista?

Spinningiście nie wystarczy wędka, musi jeszcze mieć kołowrotek. Jak jednak wiadomo, każda technika wędkarstwa ma swoje prawa, również w kwestii wyboru sprzętu. Nie może być więc to zwykły, przypadkowy kołowrotek, ale kołowrotek spinningowy, czyli stworzony na potrzeby połowu ryb drapieżnych. Zarzucamy sztuczną przynętę i zwijamy ją. To technika, wymagająca precyzji i opanowania, ponieważ przynętę niekiedy trzeba prowadzić przy dnie, innym razem przy powierzchni. Kołowrotek spinningowy ułatwi Ci to zadanie.

Czym wyróżnia się kołowrotek spinningowy?

Wybierając kołowrotek spinningowy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wagę. Przekonanie, że im jest on lżejszy, tym lepiej szybko zniechęci Cię do wędkarstwa. Teoretycznie przy lżejszych kołowrotkach mniej męczy się ręka i nadgarstek, ale wędka musi być dobrze wyważona przez kołowrotek. Lekkie kołowrotki odpowiednio sprawdzają się przede wszystkim przy wędkach o niewielkiej wadze i są przeznaczone do użycia z lekkimi przynętami. Zatem należy sugerować się całym sprzętem, a kołowrotek wybrać tak, aby odpowiednio wyważyć zestaw. Na wagę kołowrotka wpływają między innymi materiały, z jakich jest on wykonany, lżejsze będą z kompozytu węglowego, cięższe z aluminium. Przy kołowrotkach z podwójnymi korbkami także trzeba uwzględnić dodatkową masę korbki.

Kolejna ważna cecha to przełożeni, które dotyczy ilości obrotu rotora wokół własnej osi przy jednym obrocie korbki. Kołowrotek spinningowy charakteryzuje się przełożeniem na poziomie 4,8:1 do 5,2:1. Można jednak spotkać się z modelami o niższych i wyższych parametrach. Jego wybór zależy od tego, jak szybko chcemy prowadzić naszą przynętę.

Nawijamy linkę na szpulę

Koniecznie trzeba to zrobić równo. Można skorzystać z podkładek korekcyjnych, aby uniknąć ewentualnych odchyleń. W niektórych modelach stosuje się specjalne systemy, ułatwiające tę czynność. Im lepiej jest linka nawinięta, tym dalsze i tym samym bardziej precyzyjne rzuty możemy wykonywać. Co więcej, minimalizuje to ryzyko splątania.

Kołowrotek spinningowy musi współpracować z Twoją wędką. Znajdź dla niego partnera w naszej ofercie wędek spinningowy. Taki zestaw pozwoli Ci być bardziej skutecznym spinningistą.